Borsa Kotundan Çıkarma

HomeTerimler

Borsa Kotundan Çıkarma

ÖNEMLİ BİLGİLER Menkul kıymetler borsasından bir hisse çıkarıldığında, borsa kotundan çıkarma işlemi gerçekleşir.

İzahname
Fiktif Satış
Başabaş Analiz
ÖNEMLİ BİLGİLER
  • Menkul kıymetler borsasından bir hisse çıkarıldığında, borsa kotundan çıkarma işlemi gerçekleşir.
  • Borsa kotundan çıkarma, genellikle bir hissenin, borsa şartlarını yerine getiremediği anlamına gelir.
  • En yaygın gereklilik, fiyat gerekliliğidir. Major endekslerde uzun bir süre için, bir hisse başına 1 doların altında bir fiyat tercih edilmez.
  • Borsa kotundan çıkarma işleminin sonuçları önemlidir ve bazı şirketler, çıkarılmaktan şiddetle kaçınırlar.
Borsa Kotundan Çıkarma İşlemi Nasıl Çalışır?
Şirketler, herhangi bir borsada listelenmeden önce, "listeleme standartları" adı verilen belirli kurallara uymalıdır. Her bir borsa, tıpkı New York Borsası (NYSE) gibi, listeleme işlemi için kendi kural ve düzenlemelerini belirler. Borsa tarafından belirlenen bu standartları asgari şekilde karşılayamayan şirketler istem dışı olarak borsa kotundan çıkarılır. En yaygın standart ise fiyattır. Örneğin, bir ay boyunca hisse başına hisse fiyatı 1 dolarının altında olan bir şirket, kendisini, borsa kotundan çıkarılma riskiyle karşı karşıya bulabilir. Tüm bunların yanı sıra, bir şirket, gönüllü olarak borsa kotundan çıkarılmayı talep edebilir.
 
Bazı şirketler, maliyet fayda analizini kullanarak, halka açık listelenme maliyetlerinin faydalarını aştığını belirlerlerse, özel olarak işlem görmeyi tercih ederler. Borsa kotundan çıkarılma talepleri, genellikle şirketler özel sermaye şirketleri tarafından satın alındığında ve yeni hissedarlar tarafından yeniden düzenlendiğinde gerçekleşir. Bu şirketler şahsi bir kuruluş olarak ticaret yapabilmek için, borsa kotundan çıkma başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca, listelenen şirketler yeni bir varlık olarak birleştiklerinde ve işlem yaptıklarında, eskiden ayrı olan şirketler gönüllü olarak listeden, yani borsa kotundan çıkarılmayı talep eder.
 
Bir Şirketin Borsa Kotundan İstem Dışı Çıkarılması
Çıkarılmanın nedenleri arasında düzenlemeleri ihlal etme ve asgari mali standartlara uymama sayılabilir. Finansal standartlar, asgari hisse fiyatı, finansal oranlar ve satış seviyelerini koruma kabiliyetini içerir. Bir şirket listeleme gereksinimlerini karşılayamadığında, borsa, bir uyumsuzluk uyarısı verir. Uyumsuzluk devam ederse, borsa şirketin hisselerini listeden çıkarır. 
 
Lise dışı kalmaktan kurtulmak için bazı şirketler, nominal değerleri artırarak hisse senetlerini değiştirmek veya birleştirmek zorunda kalır. Bu, birkaç hisseyi tek bir hisse olarak birleştirme ve hisse fiyatı ile çarpma etkisine sahiptir. Örneğin, bir şirket 10 birleştirme için 1 işlem gerçekleştirirse, hisse fiyatını hisse başına 50 centten 5 dolara yükseltebilir. Bu durumda artık borsa kotundan çıkarılma riski söz konusu olamaz.
 
Ana borsalardan birinde işlem görmeyen hisse senetlerinin listeden çıkarılmalarının sonuçları önemli olabilir, çünkü yatırımcıların bu hisse senetlerini bulması ve satın alması daha zordur. Bu da, şirketin yeni finansal inisiyatifler oluşturmak için piyasaya yeni hisseler çıkaramayacağı anlamına gelir. 
 
Genellikle, borsa kotundan istemsiz çıkarılma işlemi, bir şirketin finansal sağlığının veya kurumsal yönetiminin zayıf olduğunun bir göstergesidir. Borsa tarafından verilen uyarılar her zaman ciddiye alınmalıdır. Örneğin, Nisan 2016'da, NYSE'den uyarı aldıktan beş ay sonra, giyim perakendecisi Aéropostale Inc.'in borsa kotundan çıkarılmasına karar verdi. Mayıs 2016'da şirket iflas başvurusunda bulundu ve tezgâh üstü piyasalarda (OTC) işlemlerine başladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde, menkul kıymetler, özel bir şirket olması veya tasfiye edilmesi nedeniyle listeden çıkarılmadığı müddetçe, borsada işlem görebilir. 
 
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: