Finansal Araç

HomeTerimler

Finansal Araç

Finansal Araçları Anlayalım   Finansal araçlar, her türlü parasal değeri içeren, yasal bir anlaşmayı te

Cumhurbaşkanı Yine Ekonomide Reform Konusunun Altını Çizdi
Koronavirüs İngiltere Ekonomisini Etkisi Altına Aldı!
Hazine 8.7 Milyar TL Borçlandı
Finansal Araçları Anlayalım
 
Finansal araçlar, her türlü parasal değeri içeren, yasal bir anlaşmayı temsil eden gerçek veya sanal belgeler olabilir. Öz sermayeye dayalı finansal araçlar bir varlığın sahipliğini temsil eder. Borca dayalı finansal araçlar, yatırımcı tarafından varlık sahibine verilen krediyi temsil eder.
 
Döviz araçları ise üçüncü olarak, benzersiz bir finansal araç içerir. Tercih edilen hisse senetleri ve adi hisse senetleri gibi her bir araç tipinde farklı alt kategoriler mevcuttur.
 
Önemli: Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS), finansal araçları, “bir işletmenin finansal varlığına neden olan herhangi bir sözleşme ve başka bir işletmenin finansal borcu veya öz sermaye aracı” olarak tanımlar.
 
Finansal Araç Türleri
 
Finansal araç türleri ikiye ayrılır: nakit araçlar ve türev araçları.
 
Nakit Araçlar
 
  • Nakit araçların değerleri doğrudan piyasalardan etkilenerek belirlenir. Bunlar kolayca aktarılabilen menkul kıymetler olabilir.
  • Nakit araçlarından bazıları, ayrıca, borç alanlar ve borç verenler tarafından kararlaştırılan mevduat ve borçlar olabilir. 
Türev Araçları
 
  • Türev araçların değeri ve özellikleri, aracın varlıklar, faiz oranları veya endeksler gibi temel bileşenlerine dayanır.
  • Bunlar, tezgâh üstü (OTC) türevleri veya borsada işlem gören türevler olabilir.
Finansal Araçların Varlık Sınıfları Türleri
 
Finansal araçlar ayrıca varlık sınıflarına bölünebilir. Bu ayırt etme işlemi yapılırken, finansal araçların borç tabanlı mı yoksa öz sermaye tabanlı mı olduğuna bakılır.
 

Borç Tabanlı Finansal Araçlar
 
Kısa vadeli borç tabanlı finansal araçlar bir yıl veya daha kısa sürer. Bu tür menkul kıymetler, hazine bonosu ve ticari senet şeklinde gelir. Bu tür bir nakit, mevduat veya mevduat makbuzu (CD) olabilir.
 
Kısa vadeli borç tabanlı finansal araç cinsinde borsada işlem gören türevler, kısa vadeli faiz oranlı işlemler olabilir. OTC türevleri vadeli faiz oranlı anlaşmalardır.
 
Uzun vadeli borç tabanlı finansal araçlar bir yıldan fazla sürer. Tahviller, menkul kıymet cinsinden uzun vadeli borç tabanlı finansal araçlara örnek teşkil edebilir. Nakit eşdeğerleri ise kredilerdir. Borsada işlem gören vadeli işlem bonoları ve bu bonolardaki opsiyonlardır. OTC türevleri faiz oranı swapları, faiz oranı tavanları ve tabanları, faiz oranı opsiyonları ve egzotik türevleridir.
 
Öz sermaye Tabanlı Finansal Araçlar
 
Öz sermayeye dayalı finansal araç cinsindeki menkul kıymetler, hisse senetleridir. Bu kategorideki borsada işlem gören türevler, hisse senedi opsiyonlarını ve vadeli işlem hisselerini içerir. OTC türevleri, hisse senedi opsiyonları ve egzotik türevlerdir.
 
Özel Hususlar
 
Döviz cinsinden menkul kıymet bulunmamaktadır. Nakit eşdeğeri, anında teslim döviz cinsindedir. Döviz cinsinde borsada işlem gören türevler, vadeli kambiyolardır. OTC türevleri döviz opsiyonlarında, doğrudan vadeli ve döviz swapı şeklindedir.
 
ÖNEMLİ BİLGİLER
 
  • Finansal araçlar, her türlü parasal değeri içeren, yasal bir anlaşmayı temsil eden gerçek veya sanal belgeler olabilir. 
  • Finansal araç türleri ikiye ayrılır: nakit araçlar ve türev araçları.
  • Finansal araçlar ayrıca varlık sınıflarına bölünebilir. Bu ayırt etme işlemi yapılırken, finansal araçların borç tabanlı mı yoksa öz sermaye tabanlı mı olduğuna bakılır.
  • Döviz araçları ise benzersiz bir finansal araç içerir.
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: