E-ticaretin kalbi Samsun’da attı – Samsun Haberleri

HomeTürkiye Ekonomisi

E-ticaretin kalbi Samsun’da attı – Samsun Haberleri

13 Haziran 2019 16:18 Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB

Kocaeli’de 15 Bin Kişi Yangınla Mücadele Tekniklerini ğğrendi
İSTİB Başkanı Kopuz Açıklaması ‘E-Ticarette Hem Fırsat Hem De Destek Var’
Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu için üst düzey zirve – İŞE YARAR HABERLER

13 Haziran 2019 16:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu ve n11.com iş birliği ile “Türkiye’de KOBİ’lerin Dijital Dönüşümü ve E-ihracat Fırsatları” konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Seminere TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ümit Ayla, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, Ticaret İl Müdürü Cemil Kocaoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, n11 CEO’su Wong Yong Jo ve davetliler katıldı.

E-TİCARET ARTTI

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ümit Ayla, “Dijital dönüşüm, son yıllarda sıklıkla üzerinde durduğumuz gelişen tüm ekonomilerin vazgeçilmezi durumunda. Dijital dönüşüm ülkemizin uluslararası ekonomik sistemlere entegrasyonu için önemli bir süreç ve bu fırsatı kaçırma lüksümüz olmadığı gibi geliştirmek için öncelik planlarımız içine almalıyız. Türkiye’de e-ticaret sektörü 2018 yılında yaşanan küresel gelişmelerden ve ülke ekonomisindeki döviz kuru dalgalanmalarından etkilenmiş görünse de, TÜBİSAD tarafından geçen ay açıklanan verilere göre ülkemizde e-ticaret pazar büyüklüğü 2018’de bir önceki seneye göre TL bazında yüzde 42, dolar bazında yüzde 7 artmış durumdadır” ifadelerinde bulundu.

SAMSUN’A YAKIŞIR

Samsun’da önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, “Türkiye’de ticaretin dijitalleşmesi konusunda henüz yolun başındayız. Mevzuat, girişimcilik, teknoloji konusunda yeni mesafe almaya başladık. E-ticaret ülke ekonomimiz için muazzam öneme sahip. Biz, ekonomisinin temel direği ticaret olan bir ülkeyiz. E-ihracatı deneyimli bir ağızdan dinlemek, hepimiz için yol gösterici olacaktır. Yeni dünyada ülkemizin yükselişine de aynı aşkla katkı sunmak, Samsun’a yakışır. Samsun kendisine yakışanı […] ilk kez geldiğini ifade eden N11.com CEO’su Won Yong Jo, “Samsun gerçekten harika bir şehir. Samsun’a gelmeden önce geleneksel ve eski bir şehir olduğunu düşünüyordum fakat gelince düşüncem değişti. Samsun’un iş harcama potansiyeli var ve bu potansiyeli geliştireceğimizi düşünüyorum. Samsun’da olmaktan gurur duyuyorum. 2002 Dünya Kupası yarı finalinde Güney Kore ve Türkiye karşılaşmıştı. Karşılaşmada Türkiye’ye kaybetmiştik, Türkiye’nin daha büyük olduğunu anlamış olduk. İkimiz de kardeş ülkeleriz ve bu ilişkileri iş alanında da sürdürmekten onur duyuyorum. Türkiye’de faaliyetlerimize 2013 yılında başladık. 55 bin aktif satıcı, 115 bin kayıtlı satıcımız var. E-ticaret hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Türkiye’de e-ticaret alanında büyük bir […] ve akıllı telefon kullanımı çok yaygın durumda. Gençler tarafından e-ticaret çok kullanılmakta ve genç nüfus oranı yüksek, bu yüzden e ticaret geleceğini çok iyi görmekteyim” dedi. Konuşmaların ardından katılımcılara, ‘Türkiye’de KOBİ’lerin Dijital Dönüşümü ve E-ihracat Fırsatları’ konulu seminer verildi.

Erdinç YILDIZ

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: