E-Ticaret hacmi yüzde 42 büyüyerek 2018 yılında 59,9 milyar TL’ye ulaştı

HomeTürkiye Ekonomisi

E-Ticaret hacmi yüzde 42 büyüyerek 2018 yılında 59,9 milyar TL’ye ulaştı

[...] Başkanı Burak Ertaş tarafından gerçekleştirildi. Deloitte Türkiye Direktörü Alper Günaydın ise toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Basın topla

AstyÅ„ dámin tuz keltirse de…
KIA’dan ‘Şimdi Al Ağustos’ta ğdemeye Başla’ Kampanyası
Bakan Albayrak’tan müjde! Faiz indirimi geliyor…

[…] Başkanı Burak Ertaş tarafından gerçekleştirildi. Deloitte Türkiye Direktörü Alper Günaydın ise toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, e-ticaret sektörünün Türkiye ekonomisi için zorlu geçen bir yılda hızlı büyümesini sürdürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

“E-Ticaret sektörü, belki de artık dijital ticaret demek daha doğru olacak, Türkiye’nin hızla büyüyen, gelişen ve en dinamik sektörleri arasında yer alıyor.

Dijital dönüşümün kamu ve büyük işletmelerin yanı sıra KOBİ’lerde, toplumda ve bireylerde de olması büyük önem taşıyor. Bireylerin yeni teknolojileri kullanarak hayatlarını kolaylaştıracak gelişmelere adapte olması sektörün büyümesinde itici güç unsuru. KOBİ’lerin teknolojik devrimi yakalayıp, yeni iş modellerine uyum sağlayarak sundukları ürün ve hizmetlerle ekonomik büyümeye katkısı son derecede önemli. Her iki kesimin bu dinamikleri dijital ticaretin büyümesine katkı sağlıyor.

Bu yıl altıncısını hazırladığımız ” Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporunu birazdan sizlerle paylaşacağız. E-Ticaret, Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüyen bir parçası… Ülkemizin elektronik ticaret uygulamalarının ve hacminin geliştirilmesinde önemli rol oynayacağını düşündüğümüz […] 40 seviyesinden yüzde 53’e yükseldi.

Mobil trafik payı da, artan akıllı telefon sahipliği, mobil internet maliyetlerinin düşmesi ve sitelerin mobil uyumlululuğunun artması nedeniyle birçok kategoride masaüstü trafiği geçer hale gelmiştir.
EKONOMİYİ OLUMLU ETKİLİYOR
TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş ise e-ticaret hacminin büyümeye devam etmesinin sadece sektör açısından değil, ülke ekonomisi açısından da sevindirici olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’de son 5 yıla baktığımızda e-ticaret hacminde ortalama yüzde 33’lük bir büyüme görüyoruz. Geçtiğimiz yıl yüzde 42 oranında bir büyüme oldu. E –ticareti […] ülkemizde özellikle turizm, teknoloji ve perakende sektörlerinin gelişmesine çok önemli katkıda bulunuyor.

Sektörümüzden gelen olumlu verilere karşılık e-ticaretin toplam perakende pazarına oranı ise yüzde 5.3 ile gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının altında kalıyor. Teknolojik yeniliklerle son derece dinamik olan e-ticaret sektörünün, ülkemizde mobil internetin ve mobil uygulamaların gelişimiyle, ilerleyen yıllarda daha yüksek paylar alacağını düşünüyoruz.”

RAPOR SONUÇLARI

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: