YENİLEME 1-Basında bugün – 28 Mayıs Salı

HomeTürkiye Ekonomisi

YENİLEME 1-Basında bugün – 28 Mayıs Salı

[...] son Milli Güvenlik Kurulu 30 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Sigarada utandıran rekor. Uzmanlar Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün t

Kobi Çağrı Başvurdum Pişmanım
Müjde! Seyahat Kartları Birimi Gölcük Şubesi hizmete başladı
Halkbank Atm’si Kartıma El Koydu

[…] son Milli Güvenlik Kurulu 30 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Sigarada utandıran rekor. Uzmanlar Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketiminin 2018’de yaşandığını belirtti.

Destek devletten, rehber bakanlıktan. Ticaret Bakanlığı, devletin iş dünyasına sunduğu destekleri bir rehberde topladı.

Otomotiv devleri Fiat ve Renault eşit ortaklıkta birleşmeyi görüşüyor. Birleşme durumunda iki ortak dünyanın üçüncü büyük üreticisi olacak.

KGF’nin öz kaynaklarından sağladığı destekle oluşturulan ve KOBİ’lere 500,000 liraya kadar kredi imkanı tanıyan “KGF Destek Kredisi Projesi” dün itibarıyla hayata geçti.

Trump, Japonya Başbakanı Abe’nin, Tahran ile yakın ilişkilerinden dolayı ABD ile İran arasında arabuluculuk yapma teklifini desteklediğini söyledi.
HÜRRİYET
Avrupa paramparça. AP için 28 AB üyesi ülkede yapılan seçimler, dengeleri bir anda altüst etti. Merkez sağ ve sol çoğunluğu kaybetti.

Merkez Bankası, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan ZK oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verdi.

Aynı anda 50,000 konut dönüştürülecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul’da kentsel dönüşüm için gaza bastı.

Avustralya, kartel oluşturdukları gerekçesiyle en büyük beş yatırım bankası JP Morgan, Citigroup, RBS, UBS Group ve Barclays’den tazminat istiyor.

Süper Lig’de 2018-19 sezonu geride kaldı. 18 kulüp yayın gelirlerinden 1.8 milyar liraya yakın para kazandı.

Trump, dört […] 105 adet F-35 savaş uçağı satın almayı planladığını duyurdu.
SABAH
130,000 askere bayram müjdesi. Yeni askerlik düzenlemesi yasalaşırsa binlerce genç terhis olup bayramı evinde ailesi ile geçirecek.

Kamu bankaları genel kurullarında dün bayrak değişimi yaşandı. Ziraat Bankası’nda Hüseyin Aydın, Halkbank’ta ise Osman Arslan göreve devam ediyor.

“The Mafia” Avustralya’da yakalandı. Beş (yabancı) bankaya döviz karteli kurmaktan dava açıldı. Döviz piyasasında fiyatı ortak belirlerken, bankaların traderlarının, mesajlaşma grupları kurdukları belirlendi. AVM’ler ile mağazalar arasında şimdi de tazminatsız çıkış hakkı krizi çıktı. Mağazalar, AVM’lerin vaadini yerine getirmediğini belirterek mahkemeye gidiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Maduro hükümeti ile ABD destekli muhalif Guaido arasında Norveç’te yapılan barış görüşmelerinde rol oynamaya hazır olduğunu belirtti.
DÜNYA
Zorunlu karşılıklar için bir hamle daha. Bu ay gelen ikinci zorunlu karşılık adımında hedef dolarizasyondan caydırmak.

Dövizin yurtdışına yönelmesini önlemek için atılan adımlar KOBİ’leri zorluyor. 180 günde tahsilat yapamayan işletmeler %5 ceza ödeme riskiyle karşılaştı.

Hisse takası yoluyla yapılması öngörülen (Fiat Chrysler ve Renault) birleşmesi yılda 8.7 milyon araç satış hacmi olan bir otomobil üreticisi yaratacak.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi’nin 2022’de tamamlanmasını planladıklarını belirtti.

İstanbul Sanayi Odası, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2018 yılı sonuçlarını bugün açıklayacak.

Kahramanmaraş Kağıt Sanayi, 55 milyon liralık yatırım yaparak Türkiye’de üretilmeyen kağıt türlerinin üretimini yapacak.

İç Anadolu’da daha […] artışla üretim 690,000 tona yükseldi. TMO, 40,000 ton nohut ihracatı için 30 Mayıs’ta ihale yapacak.
CUMHURİYET
Sandık darbesi cebimizi yaktı. YSK, İstanbul seçimini iptal etti, milli gelir 81 milyar dolar azaldı. Yurttaş, 986 dolar fakirleşti.

Sadakat atamaları. Mevlüt Uysal makam bulurken, Bülent Arınç ve Abdülkadir Aksu’ya kritik görevler verildi.

Tek seferlik vergiler yolda. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, bütçe açığının kontrolden çıktığını, seçim sonrası 1994’te olduğu gibi, tek seferlik vergilerin gündeme geleceğini söyledi.

Yurttaşı dolardan caydırmak istiyorlar. Yabancı para zorunlu karşılık oranları 200 baz puan artırıldı.

CEZ Türkiye’den çıkıyor. Çek enerji dağıtım şirketi, Türkiye, Polonya, Bulgaristan ve Romanya’daki varlıklarını satmayı ve iç pazara odaklanmayı […] fark var. İmamoğlu %52, Yıldırım %48.

Arınç saraya transfer oluyor. Dört yıldır aktif siyasetten uzak olan Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda görev yapacağını açıkladı.

Moody’s, BDDK’nın, bireylerin 100,000 dolar üzeri döviz alımına bir gün valör uygulamasının mevduat sahibinin güvenini zedelediği için bankaların kredi notu açısından negatif etkisi olduğunu belirtti.

Türk-İş araştırmasına göre Mayıs ayından dört kişilik ailenin açlık sınırı 2,124 liraya, yoksulluk sınırı 6,918 liraya yükseldi. 50 milyon yoksul, 18 milyon aç var.

İnşaat yatırımlarının azalmasıyla zora giren çimento […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: