YENİ HAVALİMANI VE E-TİCARET TERMİNALİ YENİ KAPILAR AÇACAK

HomeTürkiye Ekonomisi

YENİ HAVALİMANI VE E-TİCARET TERMİNALİ YENİ KAPILAR AÇACAK

Yaklaşık son 10 yıldır hızlı bir büyüme döngüsü içine giren lojistik sektörünün büyüklüğü PwC'nin (PricewaterhouseCoopers) yaptığı değerlendirmelere g

Tşm dşnya milletçe nasıl yekvşcut olduğumuzu görmşştşr
Akkışla İlçe Emniyetinin Acı Günü
Çin KOBİ?lerin dijital dönüşümüne ağırlık verecek

Yaklaşık son 10 yıldır hızlı bir büyüme döngüsü içine giren lojistik sektörünün büyüklüğü PwC’nin (PricewaterhouseCoopers) yaptığı değerlendirmelere göre, 2018’de 372 milyar TL’yi bulmuştur. Ancak buna karşın Dünya Bankası tarafından iki yılda bir yayınlanan Lojistik Performans Endeksi’ne (LPI) göre 2007 yılında 34. sırada olan Türkiye, 2012 yılında 27. sıraya yükselmiştir. 2012 yılından itibaren ise gözle görülür bir düşüş gerçekleşmiş […] yılında 47. sırada yer almıştır. Türkiye’nin LPI’da yeniden yükselmesi elbette ki mümkündür. Doğru altyapı yatırımları ve mevzuat anlamında atılan adımlar, Türkiye’yi yeniden listenin üst sıralarına taşıyabilir. Ancak dünyanın ve ülkemizin ekonomik anlamda zor bir dönemde geçtiği göz önüne alındığında Türk lojistik sektörünün kısa vadede öncelikle hedefi mevcut büyüklüğünü korumaktır.

Bu doğrultuda UTİKAD olarak 1 Ocak tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi planlanan […] yönündeki girişimlerimiz sonuç vermiştir. Ancak 150 bin liralık TİO Yetki Belgesi ücretinin de makul bir seviyeye çekilmesi için görüşmelerimiz sürmektedir. Sektörümüzün özellikle de üyelerimizin yüzde 80’ine yakın bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin yetki belgesi ücretinden zarar görmemesi için Ankara’da yoğun bir görüşme trafiğimiz devam etmektedir.

Bu çalışmalarımızın temelinde tabii ki sektörümüzün rekabet anlamında elini güçlendirmek yatmaktadır. Çünkü uzun bir süredir her mecrada dile getirdiğimiz gibi dünya büyük bir dönüşüm yaşıyor. Her sektörde teknolojinin, bilişimin etkileri kendini hissettirmenin ötesine geçti. Hemen her gün yapay zeka ile yönlendirilen sistemlerin devreye girdiğinin haberlerini görüyoruz, okuyoruz. İşte bu noktada yetki belgelerine yapılacak yatırımın asgari düzeye indirgenmesi bunun yerine özellikle hizmet sektörünün teknolojik alt yapısını geliştirmesi yönünde teşvik sağlanması gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Çünkü teknolojik olarak sektörümüze yatırım yapabildiğimiz oranda katma değerli hizmet üretmemiz ve ülke ekonomimize katkı sağlamamız mümkün olacaktır.

Gelecek vizyonumuzu belirlerken ve sektörümüze yeni hedefler koyarken ülkemizde son yıllarda yaşamakta olduğumuz altyapı yatırımlarının da desteğini almaktayız. ğzellikle Yeni Havalimanı sektörümüz açısından dev adımdır. Ancak […] Atatürk Havalimanı’na kargo uçuşları sürmektedir. Dolayısıyla sektör olarak her iki havalimanında konuşlanmamız gerekliliği personel giderlerimizi ve ofis kiralarımızı iki katına çıkarmıştır. Ama yeni havalimanı beraberinde hem ihracatçıya hem de bizlere alternatif uçuş imkanları ve rekabet getirecek, yaklaşık yüzde 10’luk kapasite artışı imkanı olacaktır. İkinci terminal bittiği zaman birinci terminalle beraber bu kapasite artışı özellikle Çin ve Hindistan kökenli havayollarının İstanbul’u daha […] demiryoluyla aktarmasız geçilmesi ne yazık ki mevcut durumda söz konusu değildir. ğnümüzdeki dönemde ülkemizdeki demiryollarının birbirine kesintisiz olarak bağlanması, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerindeki demiryolu hatlarının aktive edilmesi, İstanbul Boğazı’nın altından büyük bir tünel inşa edilmesi ile Türkiye’nin gerçek anlamda transit taşımacılığın merkezi ya da Doğu ile Batı arasında geçiş noktası haline geleceğini umuyoruz. UTİKAD olarak çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürmeye de devam ediyoruz. Bakanlığımızın da iş birliğine açık tavrıyla sektörümüzde çok daha iyi dönemler yaşayacağımıza inanıyoruz.
Emre Eldener
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan

Kasım 2016’da UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Emre Eldener, 1969 yılında Eskişehir’de doğmuştur. […] ABD’de Baldwin Wallace Üniversitesi’nden MBA derecesi vardır.

1991-1997 yıllarında ABD’de uluslararası ticaret ve üretim mühendisliği alanında çalışan Eldener, 1998 yılında KITA Ulaştırma Hizmetleri ve Tic. A.Şâ€™ye katıldı. Halen KITA’nın hem hissedarı, hem de CEO’sudur. KITA’nın 5 ülkede 10 ofisi bulunmaktadır ve lojistik hizmetleri vermektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Emre Eldener, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra, İMEAK Deniz Ticaret Odası Disiplin Kurulu Üyeliği, TİM-Hizmet İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyeliği, TİM-Hizmet İhracatçıları Birliği Lojistik Komite Başkan Yardımcılığı yapmaktadır, UTİKAD’ın FIATA Diploma eğitim programında proje taşımacılığı derslerini vermektedir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: