HomeTürkiye Ekonomisi

Yapı Kredi’nin yapay zeka temelli projesine uluslararası ödül

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, yapay zeka teknolojilerini kullanarak kurumsal, ticari ve KOBİ bankacılığı alanlarına entegre ettiği FOCA projesi ile düny

Inveon KOBİ’lere yazılım kiralayacak – BTDÜNYASI.net
Pekcan açıkladı! 500 milyon dolarlık destek geliyor – Türkiye’nin bir numaralı finans ve ekonomi portalı Vatan Finans.
Aylarca direndiler ama olmadı! Koronavirüsten ilk ölüm

İSTANBUL (AA) – Yapı Kredi, yapay zeka teknolojilerini kullanarak kurumsal, ticari ve KOBİ bankacılığı alanlarına entegre ettiği FOCA projesi ile dünyanın en prestijli finans yayınlarından Global Finance’in “Innovators 2019” ödüllerinde “Kurumsal Finans” kategorisinde ödül aldı.

Yapı Kredi açıklamasına göre, Yapı Kredi, yapay zeka teknolojilerini kullanarak kurumsal, ticari ve KOBİ bankacılığı alanlarına entegre ettiği FOCA projesi ile dünyanın en prestijli finans yayınlarından Global Finance’in “Innovators 2019” ödüllerinde “Kurumsal Finans” kategorisinde ödül aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, yapay zeka teknolojileri ile bankacılık süreçlerine somut değer kattıklarını ve bu sayede müşterilerinin ihtiyaçlarını çok daha hızlı bir şekilde karşıladıklarını belirtti.

“Yapı Kredi olarak 2014 yılında bankacılık sektöründe bir ilk olarak başlattığımız yapay zeka teknolojileri üzerine çalışmalarımızı ileri taşımaya devam ediyoruz. En güncel teknolojileri bankamızın süreçlerine uygulayan Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde gerek müşterilerimizin, gerekse çalışma arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştırabilmek, bu alandaki temel yaklaşımımız. Yapay zekanın alt dalları olan doğal dil işleme ve makine öğrenmesi teknolojilerinden faydalanarak geliştirdiğimiz projelerle müşteri servis sürelerini kısaltarak müşteri deneyimini daha da iyileştiriyoruz.

Son dönemde birçok uluslararası prestijli ödüle layık görülen FOCA projesinde ise çıkış noktamız kredi başvurusunda bulunan kurumsal, ticari ve KOBİ müşterilerimizin finansal dökümanlarını analiz sürecimizi hızlandırmaktı. Ar-Ge çalışması olarak başlattığımız bu proje ile günler süren firma analiz süreçlerini artık saniyeler içerisinde tamamlayabiliyoruz. Proje sayesinde sadece büyük KOBİ detaylı kredi değerlendirmesi için yüzde 53 oranında zaman tasarrufu sağladık. ğte yandan projenin hayata geçmesinden bu yana yaklaşık 210 bine yakın firmanın analizini bu yöntemle tamamladık.”

YORUM EKLE

Adınız Soyadınız Yorum

– Kuveyt Türk, Bankada Kampüs öğrencilerinin en az üçte birini mezuniyet sonrasında istihdam etmeyi hedefliyor – Kuveyt Türk İK, Strateji ve Dijital Dönüşümden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir: – “Bankada Kampüs programını istihdama yönelik uzun vadeli işe alım ve sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz”

uygulamasından her yıl yaklaşık 500 öğrenci yararlanıyor.

Kuveyt Türk’ün açıklamasına göre, banka yalnızca belli bir dönemde ve yaz aylarında değil tüm yıl boyunca üniversite öğrencilerine yönelik özel bir staj ve eğitim programı uyguluyor.

Üniversite üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, “www.katilbize.com” adresi üzerinden öz geçmişlerini oluşturarak Kuveyt Türk Bankada Kampüs programına başvurularını gerçekleştirebiliyor.

Bankada Kampüs öğrencileri, Kuveyt Türk çalışanlarının sahip olduğu birçok sosyal imkandan faydalanabiliyor.

ğğrencilerin işe geldikleri gün sayısınca yemek kartlarına yükleme yapılıyor, servis imkanı sağlanıyor ve sigortaları yatırılıyor. Ücretlendirme ise öğrencilerin işe geldikleri gün sayısına göre değişiklik gösteriyor. Banka, programa devam etmek için haftada en az bir gün katılım şartı arıyor. ğğrenciler, ayda 14 iş gününü geçmemek şartıyla banka ortamında çalışabiliyor. Vize ve final dönemlerinde ise esnek bir program uygulanıyor.

Açıklamada verilen bilgiye göre, Bankada Kampüs programından bugüne kadar 2 bin 635 öğrenci yararlandı. Yarı zamanlı olarak çalışan Bankada Kampüs öğrencilerinden 717’si mezun olduktan sonra tam zamanlı olarak işe alındı. Kuveyt Türk, Bankada Kampüs öğrencilerinin en az üçte birini mezuniyet sonrasında istihdam etmeyi hedefliyor.

ğğrenciler, Bankada Kampüs programı boyunca Temel Bankacılık Eğitimi, Katılım Bankacılığı Eğitimi, Kişisel Gelişim Eğitimi, Kredi, Satış, Dış Ticaret Eğitimleri ile Proje Bazlı Eğitim ve Uygulamalar başta olmak üzere birçok eğitime katılabiliyor. ğğrenciler, bu eğitimlere ek olarak bulundukları birim içerisindeki eğitimlere de katılıp mevcut projelerde görev alma fırsatı buluyor.

Kuveyt Türk İK, Strateji ve Dijital Dönüşümden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, staj programları Bankada Kampüs’ü son 10 yıldır başarıyla uyguladıklarını belirtti.

Geleceğin bankacılarını yetiştirmek üzere özel bir eğitim ve çalışma programı uyguladıklarını kaydeden Demir, “Bankada Kampüs programını istihdama yönelik uzun vadeli işe alım ve sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Bankada Kampüs kapsamında belirli bir başvuru tarihi bulunmuyor. Üniversitelerin üçüncü ve dördüncü sınıflarında okuyan öğrenciler, yılın her döneminde başvuru yapabiliyor. Gençler, nitelikleri doğrultusunda ve kurumumuzun ihtiyaçları çerçevesinde Türkiye genelindeki şubelerimizde veya genel müdürlük birimlerimizde çalışabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Aslan Demir, uygulamadan her yıl yaklaşık 500 öğrencinin yararlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Takım çalışmasına uygun, katılım bankacılığı prensiplerini benimseyen, iletişim kabiliyeti güçlü ve potansiyeli yüksek üniversite öğrencilerinin Bankada Kampüs programına başvurmalarını bekliyoruz. Faaliyet alanımız gereği öncelikli tercihimiz, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerde okuyan öğrencilerdir. Bankada Kampüs, öğrencilerin talebi ve karşılıklı anlaşma doğrultusunda üçüncü sınıftan başlayıp mezuniyete kadar sürüyor. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere, mezuniyet sonrasındaki görüşmelerin ardından hem şubelerde hem de genel müdürlük kadrolarında öncelikli istihdam […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: