Vatandaş kartlara yüklendi!

HomeTürkiye Ekonomisi

Vatandaş kartlara yüklendi!

[...] ödeyemeyenlerin sayısı 121 bin iken 2007 yılında 156 bin, 2008 yılında 436 bini bulmuştu. Bu yılın ilk 3 ayında kart borcunu ödeyemeyenlerin say

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: “Ücretsiz izne çıkartılan vatandaşlarımız da merak etmesin onlar için de inşallah maaş desteğini başlatacağız.”
Halkbank 5000 Tl Bireysel Destek Kredisi Onaylandı, Kullanamıyorum
DİJİTAL DğNÜŞÜMÜN KALBİ ESKİŞEHİRDE ATACAK

[…] ödeyemeyenlerin sayısı 121 bin iken 2007 yılında 156 bin, 2008 yılında 436 bini bulmuştu. Bu yılın ilk 3 ayında kart borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 217 bin kişi arttı.
BORÇLU SAYISI
Merkez Bankası verilerine göre; mart sonu itibariyle geçmiş yıllardan kalanlarla birlikte kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 1 milyon 063 bine ulaşmış durumda.

Asıl üzerinde durulması gereken rakam bu.

Çünkü yıllık ve aylık rakamlar gelişmeyi gösteriyor ancak sorunun boyutunu ortaya koyamıyor, travma anlaşılamıyor…
FERDİ KREDİ MİKTARI
Merkez Bankası’nın yayınladığı bilgilere göre ferdi kredi borcu ödemelerinde de büyük aksamalar yaşanıyor. 2007 yılında ferdi kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 42 bin iken 2008 yılında 205 bini buldu. Bu yılın ilk 3 ayında 144 bin kişi ferdi kredi borcunu ödemedi ya da […] Bazen 18 yaşına gelmeden bile ebeveynler tarafından çocuklarına ek kart olarak kredi kartı verilir ama yasal olarak 18 yaşına ulaşan kişinin kredi kartı başvurusu yapma hakkı var.

İşlemler gerçekleştikten sonra bankaların yapacağı araştırmalar sonucunda, kredi kartına sahip olup olamayacağınıza karar verilir ve kredi kartı yanıtınız gelir, kabul edilir ya da reddedilir.
KART BAŞVURU ŞARTLARI
Alışveriş konusunda birçok faydası bulunan yeni kredi […] kredi kartı limiti, gelirinin 4 katı olabilir. Bunun üstüne çıkılamaz. Basit bir örnek verecek olursak; 2.000 TL aylık gelire karşılık 8.000 TL limitli toplam kredi kartınız olabilir.

Toplumun giderek yoksullaşmasının altında yatan gerçeklerden biri olan yüksek faiz ve kredi kartları konusunda acil adımlar atılmalıdır. Aksi halde hacizler başlayacak ve halkın hoşnutsuzluğu bir kez daha artacak.
İŞLETMELERE 25 MİLYAR TL
KOBİ’ler ve KOBİ dışı tüm işletmeler için Hazine ve Maliye Bakanlığının garantisi ve 12 bankanın katılımı ile 25 milyar TL’lik destek devreye alınıyor.

“Ekonomi Değer Kredi Paketi” ile firma bazında ciroya göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak.

“Ekonomi Değer Kredisi Paketi’nin Toplam Azami Hazine Destekli Kefaleti” 20 milyar TL olacak. Toplam kefalet limitinin 8 milyar TL’lik kısmının 0 ile 125 milyon TL ciro aralığındaki işletmelere; 12 milyar TL’lik kısmının ise cirosu 125 milyon TL üstündeki işletmelere tahsisi öngörülüyor.

Katılımcı bankalar; Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Şekerbank ve Eximbank…

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: