Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY tuttu

HomeTürkiye Ekonomisi

Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY tuttu

HABER: E. SAHRA ğZTÜRK Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeyi hayata geçirmeyi hedefleyen ve ‘Türkiyeâ€

Mart’ta Koronavirüse rağmen ihracat pazarı büyüdü
Halkbank Hesabımdan 110 TL Eksildi
Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı Yayınlandı

HABER: E. SAHRA ğZTÜRK
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeyi hayata geçirmeyi hedefleyen ve ‘Türkiye’nin ödeme yöntemi’ olarak tanımlanan TROY, geçen yıl kullanımını 8’e katladı. Anadolu’da büyüyen ve dünyada da geçerli olan TROY’un kısa sürede gerçekleşen başarı hikayesini ve yeni hedeflerini, BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko’ya sorduk:
TROY nedir ve ne zaman faaliyete geçti?
Türkiye bankacılık ve finans sektörünün ortak çabalarıyla Nisan 2016’da Bankalararası Kart Merkezi (BKM) çatısı altında hayata geçirilen Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY, banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alıyor. TROY sayesinde ödeme yapma ya da ATM’den para çekme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İşte TROY da bu işlemlerin yapılabilmesi […] Türk mühendisleri, Türkiye’ye özel, bize özel olarak geliştirdi. Çünkü bizi en iyi bizden biri anlar, bize özel çözümler getirir. TROY’un amacı da Türkiye’de kartlı ödemeleri kullanmayan kişilere ulaşmak, bu kişileri finansal okuryazarlık yolunda atılacak ilk adım olan kartlı ödemelerle tanıştırmak.
DÜNYA STANDARTLARI
TROY’un diğer ödeme yöntemlerinden farkı ne?

Tüketici tarafında yaptığımız araştırmalar, ödeme yöntemlerinin TROY gibi şemaların tüketici tercihi açısından yeterli […] ve akıcılığın sürdürülebilir olması için kusursuz işleyen altyapı, kural takibi ve denetimler gerekir.

TROY ile ülke olarak ödeme sistemlerinde kendi teknolojimizi üretebiliyoruz.

Türkiye; insan kalitesi, teknoloji ve bilgi birikimi boyutlarında bankacılık ve ödeme sistemleri alanında dünyanın önde gelen ülkesi ve pazarıdır. Sektörümüz tüm bu yönleriyle uluslararası alanda da örnek teşkil ediyor. Türkiye, TROY ile birlikte tüm bu açılardan sahip olduğu yeterlilikleri, […] KAPSIYOR
Bireysel ve kurumsal kullanımlar arasında gerek hizmet gerek kullanım açısından farklılıklar var mı?

Üyelerimiz, kullanıcılara sunulan TROY logolu kartları müşteri kitlelerine ve ürün segmentasyonlarına göre kendileri belirliyor. TROY olarak bizim üzerimize düşen ise tüm Türkiye’ye hitap etmek, tüm Türkiye’yi kapsayan çözümler için çalışmak. ğrneğin; ne kadar güzeldir ki, bugün e-sporla ilgilenen gençler TROY logolu ön ödemeli kartlarını kullanırken, çiftçilerimiz TROY logolu banka kartlarıyla mahsul ödemelerini alıyor, KOBİ’lerimiz TROY logolu kredi kartlarıyla mal alımı yapıyor.
DÜNYADA DA GEÇERLİ
TROY her bankada geçerli mi? Aynı zamanda yurtdışı kullanımlarında da anlaşmaları var mı? Her ülkede mevcut mu?

Bankacılık ve ödemeler sektörünün yüzde 100’ü TROY üyesi, kart basan üye sayısı ise 18’i banka, 3’ü elektronik para kuruluşu olmak üzere toplamda 21. ğte yandan 185 ülkede, 26 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1.1 milyonun üzerinde ATM’de geçerli global bir ödeme kuruluşu olan Discover ile 2017 yılında işbirliği yaptık ve TROY kullanıcılarının uluslararası işlemlerde de TROY logolu kart kullanabilmesini sağladık. Discover işbirliğiyle yurtdışında da varız.
HER 4 KARTTAN BİRİ TROY!
TROY kullanımının değerlerini rakamsal olarak ifade edebilir misiniz ve beklenilen hedef nedir?

TROY, bugün itibarıyla 8 milyon kart adedine ulaştı. 2018 yılında cüzdanlarda yer alan her 4 karttan 1’i TROY logolu oldu. TROY olarak hedefimiz, daha önce de belirttiğim gibi finansal kapsayıcılığı artırarak henüz kartlı ödemelerle tanışmamış 20 milyonu aşkın kişiye temas etmek. TROY’un ulaştığı 8 milyonun büyük çoğunluğu ise daha önce hiç kart kullanmamış kişilerden oluşuyor. Tüm bunlar da finansal kapsayıcılık anlamında ulaşmak istediğimiz hedefle uyumlu olduğumuzun net bir göstergesi. ğnümüzdeki dönemde de daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz. Bunu yaparken de sadece üyelerimizle değil, pek çok sektörde karar verici isimler […] fazla kişiye ulaşacağımızın güçlü bir işareti olarak değerlendiriyorum.

TROY kartlarından birine sahip olmak için nereye ve nasıl başvuru yapmamız gerekir?

TROY logolu kart sahibi olmak çok kolay. İşbirliği yaptığımız 18 banka ve 3 elektronik para kuruluşuna başvurarak TROY logolu kartınızı hemen alabilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: