TOBB Savunma Sanayi Meclisi’nin Gündeminde, Teknoloji Geliştirme ve İş Birlikleri Vardı

HomeTürkiye Ekonomisi

TOBB Savunma Sanayi Meclisi’nin Gündeminde, Teknoloji Geliştirme ve İş Birlikleri Vardı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Savunma Sanayi Meclisi’nin 40’ıncı toplantısı, 9 Nisan’da, Ankara’da, TOBB Sosyal Tesisleri’nde ge

Ekonomide 3 yıllık yol haritası açıklanıyor
Katma Değere Giden Yol-2
Dezenflasyon programının olumlu etkilerini gördük

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Savunma Sanayi Meclisi’nin 40’ıncı toplantısı, 9 Nisan’da, Ankara’da, TOBB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin yanı sıra başta Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve TÜBİTAK Başkanı Prof. […] Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci söz aldı. Savunma sektörünün, ülkedeki en önemli ve kritik sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Büyüksimitci, TOBB Savunma Sanayi Meclisi’nin, sektör meclisleri içerisinde en aktif ve disiplinli meclislerin başında geldiğini de sözlerine ekledi.

Amacımız Ekosistemi Zenginleştirmek

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ise Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) olarak yürütülen ve […] sanayisinde artan bir ivmeyi yakalasak da geride kaldığımız noktaları iyileştirmek için fikir alışverişlerinde bulunuyoruz. Bunun için, Savunma Sanayii Ekosistemi Koordinasyon Platformu’nu kurduk. Biz, SSB’de ürettiğimiz bu politikalarla ana yükleniciler ve KOBİ’lerden oluşan bu ekosistemi zenginleştirmeye çalışıyoruz. Artık katma değeri yüksek alt sistemleri nasıl yerli ve milli bir hale getirebiliriz, bunun bir yolunu bulmalıyız. Bunun için ise “Sanayileşme Ürün ve Teknoloji Kazanımı” […] koymuyoruz. Bundan dolayı da o arkadaşları başka bir savunma sanayicimizle görüşmeye ya da zor durumda olan firmayı satın almaya yönlendiriyoruz. Bu duruma liderlik etmek üzere, “Yatırım Değerlendirme Kurulu” oluşturuyoruz. Sektör dışından gelen yatırımcılarla sanayicilerimizi, değişik iş birlikleriyle bir araya getirmek istiyoruz.”

Dr. Tüfekçi, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz ne yaparsak yapalım, ne kadar çalışkan olursak olalım, teknoloji elde etmeden hiçbir yere varamıyoruz. Onun için, hep teknoloji diyoruz. […] kuruluşlarına göndermiş olduğu görüşler konusunda bilgi verdi.

Küçükseyhan, 25 Şubat’ta, Ankara’da, 7 Bakan, 10 Bakan Yardımcısı, kamunun ilgili bürokratları ve TOBB’a bağlı 60 Sektör Meclisi temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen, Türkiye Sektörel Ekonomi ŞÃ»rası hakkında da bilgilendirmede bulunarak, ŞÃ»ra’da ilettikleri sorun ve çözüm önerilerini katılımcılarla paylaştı. (Tablo 1.)

Burada Daha İyi ve Daha Kaliteli İş Var

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş ise “İstihdam Seferliği 2019” programı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Delibaş, şunları kaydetti: “Türkiye %1 büyüdüğünde, artı 200 bin istihdam yaratıyor. İstihdam Seferberliği’ni ilk kez uyguladığımız 2017 yılında, Türkiye, %7,3 oranında bir büyüme gösterdi ve yaklaşık 1,5 milyonluk istihdam artışı oldu. Ancak 2018’in üçüncü çeyreğinden itibaren ekonomik göstergelerin bozulması, istihdamı kötü etkiledi. Bu çerçevede, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun talimatıyla yeni bir İstihdam Seferberliği başlattık. Biz, ‘Burası Türkiye, burada iş var!’ sloganını kullanıyoruz. Savunma sanayisine uygun olarak da ‘Burası savunma sanayi, burada daha iyi ve daha kaliteli iş var!’ demek istiyorum.”

Delibaş, “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında uygulanan teşviklerden bazılarını, şöyle sıraladı:

Yeni istihdama ücret desteği

Yeni istihdamın, SGK primine ve vergisine destek

Kısa çalışma ödeneği

Asgari ücret desteği Düzenli ödemeye devamlı destek

Kalkınmaya ilave destek

ğnce işbaşı eğitim, sonra istihdam desteği

Nitelikli işgücü eğitimine tam destek
Kırıkkale ve Eskişehir Toplantıları, Çözüm Üretti
Delibaşâ€™ın ardından tekrar kürsüye gelen Savunma Sanayi Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, […] toplantıları hakkında değerlendirmelerde bulundu ve gündeme getirilen sorunların güncel durumları hakkında bilgi verdi. Küçükseyhan, Kırıkkale’de yapılan Savunma Sanayi Meclisi toplantısının ardından çözüme kavuşturulan konuları şöyle sıraladı:

IDEF 2019 fuarına katılan KOBİ’ler için stant fiyatları düşürüldü, STANAG bildirimlerine erişim kolaylaştırıldı, Tesis Güvenlik Belgesi alımlarına kolaylık sağlandı, Üretim İzin Belgesi’ne gerek olmayan ürünler, kontrole tabi listesinden çıkarıldı.

Küçükseyhan, Eskişehir’de yapılan Meclis toplantısında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde bir Savunma Sanayi ŞÃ»rası yapılması talimatı verdiğini hatırlatarak bu konu hakkında çalışmaların devam ettiğini; ŞÃ»ra’nın 2019 yılının sonuna doğru yapılmasının planlandığını bildirdi.
Sektörden SSB’ye Olan Geri […] Prof. Dr. İsmail Demir, sektörde faaliyet gösteren firmalarla SSB arasındaki iletişimin arttırılması ve geri bildirimler sağlanması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Demir, şunları kaydetti: “SSB tarafından, çeşitli projelerde, ana yüklenicilere getirilen KOBİ katılım mecburiyetlerinin hayata geçme derecesiyle ilgili benim şahsen çok mutlu olmadığım bazı konular var. Evet, prensipleri koyuyoruz; ama ürünlerin sürekliliğini sağlamak, sektörü bu anlamda hareketlendirmek konusunda bazen istediğimiz yayılımı gerçekleştiremediğimizi […] biz kendi vazifelerimizi yapmak istiyoruz. Bu anlamdaki yeni yaklaşımlarda dikkat çeken oluşumlardan biri, Kırıkkale, Eskişehir, Kayseri’de savunma sanayisi konulu toplantılarda, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM)’nün yaptığı stratejik iş birliği anlaşmaları oldu. Bu anlaşmaları, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait birimlerin, yıllardan beri çeşitli tüketim malzemeleri veya parçaların yerlileştirilmesi amacıyla yaptığı projelerin bir parçası olarak tanımlayabiliriz. Bunlar, takdir edilecek ve bizim de sonuna kadar desteklediğimiz faaliyetler. Ancak bunun çok daha kapsamlı düşünülmesi, bizim himayemizde yürüyen projelerin birçoğundaki yerlileştirme şartlarımıza da entegre edilerek yürütülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Askeri fabrikalar ve tersanelerin kabiliyetlerini belli ölçüde rehabilite ederek onlardan maksimum ölçüde faydalanmak, savunma sanayisine bunların katkısını sağlamak […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: