Teklif Fiyatı

HomeTerimler

Teklif Fiyatı

Teklif Fiyatını Anlayalım   Teklif fiyatı, satın alan kişinin güvenlik için ödemeye razı olduğu para miktarıdır. Bir

İlk Evinizi Satın Almanız için Finansal İpuçları
Petrol ABD-Çin gerginliği ile 59 doların altına indi
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Erdoğan’ın da Olduğu Toplantıda Önemli Açıklamalar
Teklif Fiyatını Anlayalım
 
Teklif fiyatı, satın alan kişinin güvenlik için ödemeye razı olduğu para miktarıdır. Bir satıcının menkul kıymeti satmaya istekli olduğu miktar olan satış fiyatı ile karşılaştırılır. Bu iki fiyat arasındaki farka yayılma denir ve tüccarlar için bir kâr kaynağıdır. Bu nedenle, yayılma ne kadar yüksekse, kâr o kadar fazla olur.
 
Teklif fiyatları genellikle teklifi yapan işletmeden istenen çıktıyı kesinleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, bir malın satış fiyatı kırk dolar ise ve alıcı mal için otuz dolar ödemek isterse, yirmi dolarlık bir teklif verebilir. Aslında ilk başta aklında olan fiyatta anlaşana kadar uzlaşmış veya vazgeçmiş gibi davranabilir.
 
Birden fazla alıcı teklif verdiğinde, durum, iki veya daha fazla alıcının aşamalı olarak daha yüksek teklifler vereceği bir teklif savaşına dönüşebilir. Örneğin, bir firma bir mal için beş bin dolarlık bir fiyat talep edebilir. Teklif sahibi A, üç bin dolarlık teklif verebilir. Teklif sahibi B, üç bin beş yüz dolar sunabilir. Teklif sahibi A, teklifini dört bin dolara çıkarabilir.
 
Sonunda, teklif sahiplerinden biri yetersiz bir teklif yaptığında, satış fiyatı ortaya çıkar. Birden fazla alıcı olması, alıcıya daha yüksek bir fiyat ödemesi için bir baskı uyguladığından, satıcı için oldukça faydalıdır.
 
Hisse senedi alım satımı bağlamında, teklif fiyatı, olası bir alıcının harcamak istediği en yüksek para miktarını ifade eder. Teklif hizmetleri ve hisse senedi satışlarında verilen çoğu teklif fiyatı, belirli bir mal, hisse senedi veya emtia için mevcut en yüksek teklif fiyatıdır. Bahsedilen teklif hizmetlerinin gösterdiği satış veya teklif fiyatı, piyasadaki belirli bir hisse senedi veya emtia için en düşük talep fiyatına doğrudan karşılık gelir. Vadeli işlemler piyasasında, piyasa, vadeli işlem kontratı için likit değilse veya yeterince likidite yoksa, teklif fiyatları piyasa yapıcıları da olabilir.
 
ÖNEMLİ BİLGİLER
  • Teklif fiyatı, bir alıcının menkul kıymet veya varlık için ödemek istediği en yüksek fiyattır.
  • Bir teklif fiyatına, genellikle satıcı ile bir veya birden fazla alıcı arasındaki pazarlık süreci sonucunda ulaşılır.
Teklifte Satın Alma
 
Yatırımcılar ve tüccarlardan, mevcut talep fiyatından alım yapmak ve mevcut teklif fiyatından satış yapmak için piyasa emri istenmektedir. Buna karşılık, limitli emirler, yatırımcıların ve tüccarların teklifte alım yapmalarını ve talepte satış yapmalarını sağlar, bu da onlara daha iyi bir kâr getirir.
 
Teklif Fiyatına Örnek
 
Kwame'in ABC şirketindeki hisselerini almak istediğini varsayalım. Hisse değeri, 10-15 $ arasında değişiyor. Ancak Kwame, 12 dolardan fazla para ödemek istemiyor. ABC'nin hisseleri için 12 dolarlık limitli emir veriyor. Bu da, onun teklif fiyatı oluyor.
 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: