TBB den İşletmeler için “Ekonomi Değer Kredisi” hakkında duyuru

HomeTürkiye Ekonomisi

TBB den İşletmeler için “Ekonomi Değer Kredisi” hakkında duyuru

Başta KOBİ'ler olmak üzere işletmeleri finansman açısından desteklemek suretiyle, ülke ekonomisine değer katmayı amaçlayan "Ekonomi Değer Kredisi" hay

Akıllı kampüs temalı fikir atölyesi girişimcileri bir araya getirdi
İtalya ve Türkiye imalatta ve turizmde atağa kalkacak
2012 yılında LeasePlan tarafından kurulan online filo kiralama sitesi tikla…

Başta KOBİ’ler olmak üzere işletmeleri finansman açısından desteklemek suretiyle, ülke ekonomisine değer katmayı amaçlayan “Ekonomi Değer Kredisi” hayata geçirilecektir.

Ekonomi Değer Kredisi faiz oranı enflasyona endeksli olarak belirlenmiş olup;

•6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE + 4

•6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE + 4,5 olarak uygulanacaktır. Faiz oranı hesaplanırken kredinin kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve kullandırım tarihinden itibaren 6 ayda bir kez güncellenecektir.

Ekonomi Değer Kredisi ile firma bazında ciroya göre azami 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacaktır.
ğDEME SIKLIĞITEMİNAT/KEFALET ORANI
Ekonomi Değer Kredisi’nin toplam hacmi 25 milyar TL’dir. Hazine destekli kefalet miktarı 20 milyar TL olacaktır. Toplam kefalet limitinin 8 milyar TL’lik kısmının 0-125 milyon TL ciro aralığındaki işletmelere; 12 milyar TL’lik kısmının ise cirosu 125 milyon TL üstündeki işletmelere tahsis edilmesi öngörülmektedir. Kefalet komisyonu, kredinin kullandırımı sırasında yüzde 2 oranında peşin olarak tahsil edilecektir. Yararlanıcı belgeli harcamalar dışında başka masraf ve komisyon ödemeyecektir.

Ekonomi Değer Kredisi uygulaması ile bankacılık sektörü ekonomide çarkların dönmesine, üretim, ticaret, ihracat ve istihdam artışı yoluyla büyümenin sürdürülmesine katkı sağlamaya devam edecektir.

Katılan Bankalar:

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: