TAY’ın son iki aylık seyir defterinden özet

HomeTürkiye Ekonomisi

TAY’ın son iki aylık seyir defterinden özet

[...] elverdiği kadarını İBB seçimi ve iptalinden bugüne kadar kronolojik sırayla derleyeyim. Toplu okununca anlam kazanıyor çünkü. Siyaset ’ten ba

KOBİ’ler için vadeyi güne düşürüyor
Müjdeli haber sonunda geldi!
Eskişehir Sanayi Odası’nda; Bir Nefeste İki Yılımız

[…] elverdiği kadarını İBB seçimi ve iptalinden bugüne kadar kronolojik sırayla derleyeyim. Toplu okununca anlam kazanıyor çünkü.

Siyaset ’ten başlayalım.

***

Seçimin hemen ardından Doğu Perinçek : “Vatan Partisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Üretim Odaklı Ekonomi ve Vatan Bütünlüğü programıyla kuracağı bir hükümette görev almaya hazırdır”.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’dan İmamoğlu’na seçim sonrası ilk açıklama: “Bütçeyi istediği gibi oluşturamaz”. Ardından: “13-14.000 oy farkla kazandım havasına kimsenin girmeye hakkı yok”.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker : “Devlet sokağa çık […] seçiminin ardından makamı İmamoğlu’na devredecek olan AKP’li Mevlut Uysal, “soy isimden seçmenin hangi partiye oy verdiğinin” nasıl tespit edileceğini anlattı. Adaylardan Binali Yıldırım kendisini başka bir açıdan destekledi: “Bakıyor seçmene, AK Parti’nin adayına verecek gibi anlarsa büyükşehir pusulasını vermiyor” dedi. Ardından, “Bu seçim murdar oldu” diye konuştu.

Seçim için “Çaldılar” yorumunu yapmış olan B. Yıldırım son olarak şöyle dedi: “Çaldılar demeye […] mu olur. Buna müsaade etmemek gerekir”. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli eyitti: “Oy oranımız yüzde 18.81’dir, o da 1881’dir, o da Atatürk’ün doğumudur”.

Kılıçdaroğlu şehit cenazesinde saldırıya uğradı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu : “CHP’lilerin şehit cenazelerinde protokole alınmamalarını tedbir olarak söylemiştim” dedi.

Diyanet’in Başkanlık Müşaviri Prof. Mustafa Karataş, “Camiye dolarla bağış yapılınca döviz artarsa sevap da artar” dedi.

Türkiye, Japonya’da verilen Kürtçe derslerinin kaldırılmasını istedi.

R. T. Erdoğan, Demirören’e satılmadan önce Hürriyet gazetesini basmış olanların lideri A. Boynukalın’ı AKP’nin Londra temsilcisi olarak atadı. Yine Erdoğan İBB seçimi hakkında, “Karnını doyuruyorsunuz, her türlü ihtiyacını karşılıyorsunuz, yine de oy vermiyor” dedi.

Soma’da ölenlerin yakınları tarafından taşınmak istenen “Her Şey Çok Güzel Olacak” pankartını İstanbul Valiliği yasakladı. S. […] tepki gören “Yunanlı” imasının ardından yandaş medya bu sefer de “CHP’li E. İmamoğlu’ndan vatandaşa tokat ve hakaret!” başlığıyla haber servis etti. Bunun üzerine CHP ilgili videonun orijinal halini yayınladı.

Bilal Erdoğan, “Okçuluk Vakfı’na 16,5 trilyon [milyon] lira yatırılmış, Malazgirt Meydan Muharebesi’nde bu kadar ok atılmadı” diyen Akşener’e: “Çok üzülüyoruz, kendimizi de zor tutuyoruz doğrusu” dedi.

***

Ekonomi ye ilişkin bikaç haberle devam.

İstanbul Havalimanı’ndaki tek restoranın sahibi, Bilal ve Sümeyye Erdoğan ’ın ortakları çıktı.

2019’un ilk çeyreğinde 545.000 esnaf battı, 29.000 işyeri kapandı, batık KOBİ kredisi 1 yılda %85 arttı. İşsizlik %15’e çıktı. Gıda fiyatları enflasyonu %31,86 oldu.

Kayyımlar, belediyeleri HDP’li eş başkanlara büyük borçlar devrettiler. ğr. 1 milyarın üzerinde borç bırakan kayyım Mardin valisinin, […] Samsun valisine piyasa değeri 1.600.000 TL olan bir makam aracı tahsis edildiğinin ortaya çıkması üzerine Bakan S. Soylu açıklama yaptı: “Devletin valisinin arabası eskidiği zaman yılda iki-üç tane verilir”.

Devlet bankalarının (Ziraat, Halk, Vakıflar) başına birer AKP’li politikacı atandı.

***

Yargı ve Hukuk ’a geçelim.

Tekirdağ’da hükümlü ve tutukluların cezaevi koşullarından şikâyet için Adalet Bakanlığı’na iletilmek üzere cezaevi müdürlüğüne verdikleri dilekçeye savcılık “örgüt propagandası”ndan […] yıllarca mücadele yürüten Cumhuriyet gazetesi eski yazar ve yöneticileri “FETğ’ye yardım”dan mahkûm edilerek cezaevine konuldu.

Taksiden indirdiği kadını ekip otosuna sokarak tecavüz eden polise iyi hâl indirimi uygulandı.

Cezaevinde yatağının altında Selahattin Demirtaş fotoğrafı bulunan HDP Isparta İl Yöneticisi Cengiz Akkaya ‘ya bir ay hücre cezası verildi.

“ Savaş bir halk sağlığı sorunudur ” diyerek savaşa karşı çıkan 10 hekime 20’şer ay, 1 hekime de 3 yıl 1,5 ay hapis cezası verildi.

44 yaşındaki motosikletli kurye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten tutuklandı.

AYM, “kırmızılı kadın”ın üstüne biber gazı sıkılmasını kötü muamele saymadı ve yaklaşık 600 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu reddetti.

“Silahlı terör örgütü üyeliği”nden yargılanan sanığın yurtdışı […] bırakmak için yapıldıysa, bunu en iyi yapanlar firavunlardır”. Firavun kelimesinin İslam’da kibir ve gurur anlamına gelen “fer’ane” ya da “tefar’ane” kelimesinden geldiği biliniyor.

Yeni Akit köşe yazarı Abdurrahman Dilipak : “AK Parti’nin kendi tabanıyla da, toplumun diğer kesimleriyle de bağlantıları çöktü. Yiyici bir iş adamı tipi türetildi; bu yamyamlar yiyecek bir şey bulamazlarsa birbirlerini yerler”. Ardından da: “Bakın, bir işe ille de İmam Hatipli birinin gelmesi şart değil. Ehliyet ve liyakat sahibi birinin gelmesi […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: