Sterlin ekonomik zayıflık işaretleri ile 2 yılın en düşüğüne indi

HomeDünya Ekonomisi

Sterlin ekonomik zayıflık işaretleri ile 2 yılın en düşüğüne indi

Sterlin, ekonomik gerilemenin piyasada politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürmek zorunda kalacakları beklentisini g&uu

Piyasalar Alt Üst! Üç Döviz De Rekor Kırdı: Euro 10 TL Barajını Kırdı
İngiltere’de tarihi karar! Ekonomiye 150 milyar sterlin enjekte edilecek
Sterlin Theresa May’in istifası sonrası yükseldi
Sterlin, ekonomik gerilemenin piyasada politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürmek zorunda kalacakları beklentisini güçlendirmesinin ardından iki yılın en düşük seviyesine indi.
 
İngiliz para birimi, hayalkırıklığı yaratan perakende satışlar verisi ve İngiltere ekonomisinin 2012'den beri en kötü çeyrek dönem performmansını göstermeye hazırlandığına ilişkin işaretlerin piyasada güveni azaltması sonrası Nisan 2017'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Olumsuz ekonomik görünüm, para piyasalarının İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek yıl faiz indirimine gidebileceğini fiyatlaması ile birlikte sterlin için risk faktörlerine ek oluşturuyor.
 
Sterlin son haftalarda, yeni başbakan seçimine ilişkin yarışın sonuna yaklaşılması ve yarışı önde götüren Boris Johnson'ın anlaşmasız Brexit' konusunu masada tutması ile birlikte siyasi risklere ilişkin endişelerin artması sonucu değer kaybetti. Sterlin, Başbakan Theresa May'in görevinden ayrılacağını açıklamasından bu yana yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti.
 
Canadian Imperial Bank of Commerce G-10 paraları strateji müdürü Jeremy Stretch, "Sterlindeki genel sıkıntı bizi Cuma gününden bu yana düşük seviyelere itti," dedi ve "2. çeyrek GSYH muhtemelen 2012'nin sonundan bu yana ilk kez negatif çıkacak gibi görünüyor. 3. çeyrek görünümünün de zayıf olması ile birlikte, bu durum İngiltere Merkez Bankası'nı da küresel gevşeme trendine katılmaya sevkedecek" değerlendirmesinde bulundu.
 
Sterlin dolar karşısında yüzde 0.6 düşerek 1.2443 ile Nisan 2017'den bu yana en düşük seviyesine indi. İngiliz para birimi ayrıca euro karşısında da yüzde 0.4 kayıpla 89.98 seviyesine geriledi. İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen hafta Eylül 2016'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra fazla değişmeyerek yüzde 0.72 seviyesinde kaldı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: