Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

HomeDünya Ekonomisi

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faizleri değiştirmeyerek yüzde 24'te

Konut kredisi faizleri düştü
`Fed`in araçları hala çok etkili`
Krediler çekildi, şimdi ödeme zamanı… Vatandaş kara kara düşünüyor
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faizleri değiştirmeyerek yüzde 24'te bıraktı.
 
Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.
 
İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.
 
Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.
 
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.
Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmemesinin ardından gün içerisinde 5.83'ü aşan dolar/TL aşağı yönlü hareket ederek 5.78 seviyesine kadar indi
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: