Son Dakika: Memur enflasyon zam oranı yüzde kaç? Memur temmuz zammı ne kadar olacak?

HomeDünya Ekonomisi

Son Dakika: Memur enflasyon zam oranı yüzde kaç? Memur temmuz zammı ne kadar olacak?

Milyonlarca memura müjde üstüne müjde gelmeye devam ediyor. Temmuz ayında memurlar zam alırken aynı zamanda aile yardımı da ala

Koronavirüs korkusuyla halk marketlere hücum etti
Bitcoin yeniden 9 bin 500 doların üzerinde
BİM aktüel ürünler 13 Eylül kataloğu! BİM aktüel ürünleri bu hafta neler?
Milyonlarca memura müjde üstüne müjde gelmeye devam ediyor. Temmuz ayında memurlar zam alırken aynı zamanda aile yardımı da alacak ve aile yardımı ücreti zamlanacak. Toplu sözleşmelere baktığımız zaman memurlara Temmuz''da yüzde 5 zam öngörülmektedir. Ayrıca ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark alacağı karara bağlanmıştı. Bu bağlamda Merkez Bankası'nın son açıkladığı beklenti anketinde ilk 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 5.94 olarak yer aldı. Bu tahmin gerçekleşirse, memurlara yüzde 1.94 enflasyon farkı oluşacak, temmuz zammı yüzde 6.94'e ulaşacak. Peki memur enflasyon zam oranı yüzde kaç olacak? 2019 memur Temmuz maaşı kaç para olacak? Tüm detayları haberimizde sizler için derledik.
 
 

MEMUR ZAM ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ve memurların zam oranı 3 Temmuz'da açıklanacak.
 
MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?
 
 Tahminlere göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri %6.7, memurlar ve emeklileri ise %7.7 zam alacak.
 
Temmuzda emeklilerin maaşları zamlanacak. 3 Temmuz’da haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileriyle görevdeki memurların temmuz zamları belli olacak. İlk altı aylık enflasyonun yüzde 6.7 olması bekleniyor. Böyle olursa SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.7, memurlar ve emeklileri ise yüzde 7.7 zam alacak. Malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar da zamdan faydalanacak.
 
 

SSK’LIYA EN AZ 1200 LİRA
 
Yüzde 6.7’lik zam gerçekleşirse en düşük SSK emeklisi maaşı 2.031 TL olacak. 2008 sonrası SSK emeklisi maaşı da 1.200 TL’ye çıkacak. En düşük Tarım Bağ-Kur’lu aylığı 1.354 TL’ye yükselecek. Esnaf Bağ-Kur’luların aylığı da 1.715 TL’ye çıkacak. Memurların ve emeklilerinin zam oranları toplu sözleşmeyle belirleniyor. Memur ve emeklileri temmuzda toplu sözleşme uyarınca yüzde 5 zam alacak. Altı aylık enflasyonun yüzde 4’i aşması halinde enflasyon farkı da memur ve emeklilerinin maaşlarına eklenecek. Enflasyon yüzde 6.7 olursa memurlar yüzde 2.7 enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammıyla yüzde 7.7 zam alacak.
 
ENFLASYON FARKI DA YANSIYACAK
 
Şu an için en düşük memur emeklisi maaşı 2.379 TL. Zammın yüzde 7.7 olması halinde ise en düşük memur emeklisi maaşı 2.562 TL olacak. Memur emeklileriyle birlikte görevdeki memurlar da yüzde 5 zam alacak. Bu zamma ilave enflasyon farkı da maaşlara yansıyacak. Memurlar maaşlarını ayın 15’inden 15’ine aldıkları için 15 Temmuz tarihinde yüzde 5 zamlanmış maaşları memurların hesaplarına yatacak. Enflasyon farkı ise daha sonra maaşlarına yansıtılacak.
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: