Selimiye Meydanı’nda Avrupa Günü nedeniyle etkinlik.

HomeTürkiye Ekonomisi

Selimiye Meydanı’nda Avrupa Günü nedeniyle etkinlik.

[...] saatleri arasında düzenlenen etkinlikte AB üyeleri ve AB tarafından desteklenen çeşitli, projelerle ilgili bilgiler verildi; canlı müzik perform

MEVKA, Kurumsallaşmaya Destek Sağlayacak
Halkbank Aidat İptali
20 ilde E-ihracat eğitimi verecek

[…] saatleri arasında düzenlenen etkinlikte AB üyeleri ve AB tarafından desteklenen çeşitli, projelerle ilgili bilgiler verildi; canlı müzik performansları, folklor ve dans gösterileri sunuldu. Ayrıca çok sayıda yerel sivil toplum örgütü, KOBİ ve teknik destek projesi de AB tarafından finanse edilen projelerini sergiledi ve bilgi paylaşımında bulundu.

9 Mayıs 1950’de’de okunan Schuman Bildirgesinin okunuşunun yıldönümü Avrupa Günü olarak kutlanıyor. Bildiri Fransa ile Batı Almanya’nın kömür/çelik sanayilerinin birleşmesini öngörüyordu ve bu […] Etkinliğin açılış konuşmaları, Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı tarafından yapıldı.

BJORNSSON: “TOPLUMLAR ARASINDA DAHA FAZLA İŞ BİRLİÄžİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELİYİZ”

Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson konuşmasında, Avrupa Birliği’nin devam eden bir barış projesi olduğunu vurguladı ve […] bir dönemden geçildiğini, ama yine de olumlu ortamların gelişmekte olduğunu kaydetti. Bjornsson yakın zamanda açılan sınır kapılarının toplumlar arasında daha çok etkileşim yarattığını gördüklerini ifade etti.

Toplumlar arasında daha fazla iş birliği için birlikte çalışmaya devam etmeleri gerektiğini dile getiren Bjornsson, Avrupa’da yürütülen ve Kıbrıs’a da getirtilmeye çalışılan projeler ve programlarla ilgili bilgiler verdi. Bjornsson dün LTB başkanı Mehmet Harmancıyla açılışını yaptıkları “Yenilikçi Girişimcilik ve Diyalog Projesi”nin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

HARMANCI: “BU ÜLKE BİZİM, BU ÜLKE İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ise, “Bugün Lefkoşa cıvıl cıvıl… Çocuklar, gençler, büyükelçiler hep bir aradayız; tıpkı Avrupa Birliği’ndeki çeşitlilik gibi. İnsanların diniyle, […] toplumların da buna inanarak siyasileri heyecanlandırması gerektiğini söyleyen Harmancı, toplumların olmadığı süreçlerin başarıya ulaşamayacağını dile getirdi.

Çeşitliliklerin ve farklılıkların bir arada yaşamasının önünde hiçbir engel olmadığını kaydeden Harmancı, “Paskalya da bizim ramazan da bizim; Rumca da Türkçe de İngilizce de bizim; bu ülke bizim; bu ülke için hep birlikte çalışalım” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: