Piyasalar ABD büyüme verisine odaklandı

HomeDünya Ekonomisi

Piyasalar ABD büyüme verisine odaklandı

İran lideri Ali Hamaney'in, ABD ile kesinlikle müzakere  etmeyeceklerini ve ülkedeki tüm yetkililerin bu konuda hemfikir ol

Borsa güne yüzde 0,25 artışla başladı
Türkiye’de Nisan’da otel dolulukları yüzde 76’ya çıktı
`Faiz oranları konusunda açık fikirliyim`
İran lideri Ali Hamaney'in, ABD ile kesinlikle müzakere  etmeyeceklerini ve ülkedeki tüm yetkililerin bu konuda hemfikir olduğunu  açıklaması, jeopolitik risk fiyatlamasının devam etmesine neden oluyor.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise dünkü açıklamasında  İran üzerindeki azami baskılarının İran rejimini reddetmek için tasarlandığını  belirterek, rejim adına faaliyet gösteren grupların dayanağı olan para  kaynaklarını kuruttuklarını söyledi. Türkiye'nin S-400 anlaşmasına da değinen  Ortagus, "S-400 konusunda pozisyonumuzda bir değişiklik yok. Türkiye, S-400  alırsa çok gerçek ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak." şeklinde konuştu.
 
Bu gelişmeler gündemi meşgul ederken Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump dün bir telefon görüşmesi  gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Görüşmede  ikili ve bölgesel meseleler ele alınmıştır. Cumhurbaşkanımız, ulusal  güvenliğimizin gereği olarak Rusya Federasyonu'ndan tedarik edilmesi planlanan  S-400 savunma sistemi konusunda ortak bir çalışma grubu kurulması teklifini  yinelemişlerdir." ifadelerini kullandı.
 
Jeopolitik riskler ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı endişeleri  ile gelişmiş ülke tahvillerine yatırımcı talebi devam ederken, buna bağlı olarak  ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, dün 2,21 ile yaklaşık 20 ayın en düşük seviyesini  gördü. Dow Jones endeksi yüzde 0,87, S&P 500 endeksi yüzde 0,69 ve Nasdaq endeksi  yüzde 0,79 geriledi.
 
Avrupa borsalarında ise kayıplar daha sert oldu ve Almanya'da DAX  endeksi yüzde 1,57, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,15 ve Fransa'da CAC 40  endeksi yüzde 1,70 düşüş kaydetti.
 
ABD ve Avrupa borsalarındaki negatif seyir Asya piyasalarıyla bugüne  de taşındı. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 ve Çin'de  Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 değer kaybetti.
 
Yurt içinde ise dünya borsalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul'da,  yüzde 0,47 değer kazanan BIST 100 endeksi günü 87.186 puandan tamamladı.  Dolar/TL, dün düşüş eğilimini sürdürerek 0,3 azalışla 6,0121'den kapanması  sonrası bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,0140 seviyesinde işlem  görüyor.
 
Analistler, bu hafta içinde yapılan düzenlemelerin fonlara  portföylerinin belli bir kısmını Borsa İstanbul'da değerlendirme zorunluluğu  getirdiğini anımsatarak, bu gelişmenin pay piyasalarını desteklediğini ifade etti.
 
Bugün ABD'nin 1'inci çeyrek büyümesi başta olmak üzere yoğun veri  akışının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde  87.500 ve 88.500'ün direnç, 84.900'ün destek olarak öne çıktığını dile getirdi.
 
Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:
 
14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
 
15.30 ABD, 1. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla ve kişisel tüketim  harcamaları
 
15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
 
15.30 ABD, nisan ayı toptan eşya stokları ve bekleyen konut satışları

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: