Piyasa Oyuncusu (Alım-Satımcı)

HomeTerimler

Piyasa Oyuncusu (Alım-Satımcı)

Piyasa oyuncuları, piyasanın önemli figürlerindendir. Menkul kıymetlerde piyasa yaparlar, menkul kıymetleri sağlama alırlar ve yatırımcıl

Mustafa Varank: “Reel sektörün yatırım talebi yüzde 21 arttı”
Bülent Ecevit’e yazar kasa fırlatan adam ekonomiyi değerlendirdi
Bakan Albayrak: Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 300 Milyar’a Dayandı
Piyasa oyuncuları, piyasanın önemli figürlerindendir. Menkul kıymetlerde piyasa yaparlar, menkul kıymetleri sağlama alırlar ve yatırımcılara yatırım hizmetleri verirler. Bu da, piyasa oyuncularının, borsada işlem gören bir menkul kıymetin piyasadaki fiyatına baktığınızda gördüğünüz alım satım tekliflerini temin eden piyasa yapıcıları olduğu anlamına gelir. Ayrıca piyasalarda likidite yaratılmasına ve uzun vadeli büyümenin artmasına yardımcı olurlar.
 
Piyasa Oyuncularını Anlayalım
 
Menkul kıymetler piyasasındaki bir piyasa oyuncusu, kendi hesabı için (teklif fiyatına göre) bir menkul kıymet satın alan ve kendi hesabından (satış fiyatına göre) menkul kıymet satan bir kişi veya firmadır. Piyasa oyuncusu, piyasaya likidite eklerken, teklif ve satış fiyatları arasındaki farktan kâr elde etmeye çalışır. Ne müşteri adına iş yapar ne de taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırır.
 
Piyasa oyuncusu, tüccardan farklıdır. Piyasa oyuncusu, menkul kıymetleri normal işinin bir parçası olarak satın alır ve satarken, bir tüccar menkul kıymetleri kendi hesabı için satar ve satın alır.
 
Son yıllarda, piyasa oyuncularının kâr edebilirliğine en çok, hızla değişen piyasalara ayak uydurmak için artan teknolojik gereklilikler, endüstri konsolidasyonu ve artan uyum maliyetlerine sahip artan düzenleme ortamı dahil olmak üzere bir dizi faktör olanak sağlamıştır.
 
Piyasa Oyuncularını Düzenleme
 
Piyasa oyuncuları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından düzenlenir. Yönetmeliğin bir parçası olarak, tüm bayiler ve komisyoncular SEC'e kaydolmalı ve Mali Endüstri Düzenleme Kurumuna (FINRA) üye olmalıdır.
 
Aşağıdaki faaliyetlerde bulunan herkes, piyasa oyuncusu olarak kayıt yaptırmak zorundadır:
 
  • Sürekli olarak belirli bir menkul kıymet alıp satmaya istekli olan kişi (bu söz konusu menkul kıymet için bir piyasa yaratır).
  • Geri alım sözleşmeleriyle uyumlu kayıt defteri tutan kişi. 
  • Kendisinin de satın aldığı ve sattığı menkul kıymetleri ihraç eden veya ortaya çıkaran kişi.
SEC yönergelerine göre, piyasa oyuncularının müşterileriyle ilgilendiklerinde belirli görevleri yerine getirmeleri gerekir. Bu görevler arasında hızlı emir gerçekleştirme uygulaması, maddi bilgilerin ve menfaat çatışmalarının yatırımcılara açıklanması ve geçerli piyasada makul fiyatların alınması sayılabilir.
 
SEC kaydı alana kadar piyasa oyuncularının iş yapmaya başlaması yasaktır. Ayrıca kendi öz denetim kuruluşuna (SRO) katılmalı, Menkul Değerler Yatırımcı Koruma Şirketi'ne (SIPC) üye olmalı ve tüm devlet şartlarına uymalıdır.
 
Piyasa oyuncuları, ABD'de ayrı bir kayıt kategorisinde olsa da, bu terim Kanada'da “yatırım satıcısının” kısaltılmış hali olarak kullanılır.
 

ÖNEMLİ BİLGİLER
 
  • Piyasa oyuncuları kendi hesapları için menkul kıymetler alıp satarlar.
  • Piyasa oyuncuları, piyasa ve likidite oluşturdukları ve piyasada uzun vadeli büyümeyi desteklemeye yardımcı oldukları için, piyasadaki önemli figürlerdendir.
  • Piyasa oyuncuları, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na kayıtlı olmalı ve çalışmaya başlamadan önce tüm devlet şartlarına uymalıdır.
  • Piyasa oyuncuları, tüccarlardan ve komisyonculardan farklıdır. Tüccarlar kendi hesabı için alım satım yapar, komisyoncular ise portföyü için alım satım yapmaz.
Piyasa Oyuncuları vs Komisyoncular
 
Bunlar genellikle menkul kıymetlerle ilişkilendirilen iki terimdir. Benzer bir işlevlerde çalışsalar da, aralarında bazı farklar vardır.
 
Piyasa oyuncusunun aksine, komisyoncu, portföyü için işlem yapmaz, bunun yerine alıcıları ve satıcıları bir araya getirerek işlemleri kolaylaştırır. Uygulamada, çoğu satıcı aynı zamanda komisyoncu olarak da hareket eder ve aracı-satıcı olarak da bilinir. Aracı-satıcılar, küçük, bağımsız kurumlardan, büyük bankaların bazılarının yan kuruluşlarına kadar değişiklik gösterebilir. Aracı-satıcı olarak çalışan firmalar, piyasa koşullarına ve belirli bir işlemde yer alan büyüklük, tür ve menkul kıymete bağlı olarak her iki hizmeti de yerine getirir. 
 
İkisi arasındaki bir diğer önemli fark ise, hizmetleri için ücret talep etmeleridir. Bir piyasa oyuncusu, kendi envanterinden satış yaparken bir fiyat artışı talep edecektir, çünkü piyasa oyuncusu, hesabını kendi yönetir. Komisyoncu ise, müşterilerden, onlar adına işlem yapmak için bir komisyon talep eder.
 
ÖNEMLİ!: Piyasa oyuncuları ayrıca, müşterilerinin çıkarlarını kendi çıkarlarının üstüne koymaları gereken yatırım danışmanlarından farklıdır.
 
Özel Hususlar
 
Piyasa Oyuncusu Pazarı
 
Birden fazla piyasa oyuncusunun kendi hesapları için menkul kıymet alıp satmak amacıyla bir araya geldiği ortama bir piyasa oyuncusu pazarı denir. Bu pazarda, piyasa oyuncuları birbirleriyle başa çıkabilir ve işlemi bitirmek için kendi fonlarını kullanabilirler. Komisyoncu pazarının aksine, alıcılar ve satıcılar olarak çalışırlar. Komisyoncuların bir piyasa oyuncusu pazarında işlem yapmasına izin verilmez. Piyasa oyuncuları, fiyat dahil işlemin tüm şartlarını yerine getirir.
 
Pazardaki Diğer Piyasa Oyuncuları
 
Piyasa oyuncusu terimi ağırlıklı olarak menkul kıymetler piyasasında kullanılırken, bu terimi kullanan başka piyasalar da vardır. "Piyasa oyuncuları (alım-satıcı)" terimi, ayrıca belirli bir ürün veya hizmetin alım-satım işlemlerini yapan bir işletme veya kişi için de kullanılabilir. Örneğin, otomobil satan birine araba satıcısı, antik eşyaların satışıyla ilgilenen kişiye antika satıcısı denir.
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: