> > Piyasa da ‘proaktif’ olmalı

HomeTürkiye Ekonomisi

> > Piyasa da ‘proaktif’ olmalı

Bir cephede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) birincil ve ikincil para politikası araçları yla, gerek piyasadaki TL miktarını, gerekse de

Erdoğan Ak Parti yerine Refah Partisi dedi Hulusi Akar düzeltti
ğTO’dan ekonomik ziyaretler
KOBİ’lere Covid-19 kalkanı

Bir cephede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) birincil ve ikincil para politikası araçları yla, gerek piyasadaki TL miktarını, gerekse de döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmayı yönetmeye çalıştığına şahit oluyoruz.

Piyasadaki TL fazlasıyla döviz satın almaya yönelmiş ise, […] zorunlu karşılıkları yükselterek, döviz rezervini güçlendirmeye kullanıyor.

Dövize eğilim azalınca da, bu defa piyasadaki TL likiditesinin maliyetlerini azaltacak adımlara yöneliyor. Eş zamanlı olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı cephesinde, reel sektörün finansmana erişiminde pek çok mikro paket devreye alınıyor; geçen haftaki İVME paketi ile

30 milyar TL devreye alınırken, KGF Destek Kredisi Projesi ile de, Avrupa Yatırım Fonu’nun KGF’ye sağladığı hibe fonla hayata geçirilen ‘KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği ( COSME ) Programı’na da devam ediliyor. Söz konusu proje kapsamında KOBİ’ler azami 500 bin lira lık krediyi yüzde 80 KGF kefaletiyle kullanabilecek.

Portföy Garanti Sistemi ile kullandırılacak kredilerin vadesi 12 aya kadar geri ödemesiz olacak. Süre asgari 36 ay, azami 60 aya kadar uzatılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ise, 2020 yılında […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: