Mobilya, elektrikli eşya ve TV’de taksit artışı sevinci

HomeTürkiye Ekonomisi

Mobilya, elektrikli eşya ve TV’de taksit artışı sevinci

Kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye giden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taksit sayısını mobilya ve elektrikli eşya al

22:27 Kredi kartı ve kredi borçları ertelendi mi?| Hangi bankalar krediyi erteledi!
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ‘Staj Seferberliği’programı başlattı
2020 Nasıl Geçecek? | Fortune Turkey

Kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye giden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taksit sayısını mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 12 aydan 18 aya, elektronik eşya alımlarında 3 aydan 6 aya, fiyatı 3 bin 500 TL’ye kadar olan […] mobilya almadığını, 7-8 yılda bir mobilya değiştirdiğini dile getiren Güleç, mobilya ödemelerinde taksit sayısının artmasının aylık ödenecek rakamı azaltacağını, bu durumun mobilyasını değiştirmek isteyen tüketiciyi teşvik edeceğini söyledi.

Kararın kayıt dışını azaltacağını, dolayısıyla vergileri artıracağını dile getiren Güleç, bu sayede üretime önemli bir destek sağlanabileceğini anlattı.

Mobilya satışlarında halihazırda 30 Haziran’a kadar geçerli olan yüzde 8 KDV oranının sürmesi talebinde bulunan […] enflasyonla mücadele indiriminin yanısıra taksit sayısının 18 olması yıl sonuna kadar sektörün iç piyasada 50 milyar liralık satış yapmasını sağlayacaktır.” diye konuştu.

“MOBİLYA SATIŞLARI MİNİMUM YÜZDE 20 ARTACAKTIR”

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, taksit sayısının artırılmasının özellikle seri üretim yapan markalı ve zincir mağazaların satışlarını artıracağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz dönemlerde sınırlamadan sonra taksitlerin uzatılmasında artışı […] artacaktır. Bu dönemde yine yazlık sezonunun başlaması, iki ay sonra öğrencilerin ev tutmaları gibi faktörler üzerinden de satışlarımızın nabzını tutacağız.”

Gürcan, taksitlerin kalıcı değil geçici uzatılması gerektiğine dikkati çekerek, özellikle KOBİ ‘lerin maliyeti karşılayabilmesi açısından taksitin ekonomideki ve satışlardaki normalleşmeyle tekrar 12 aya düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Burada asıl önemli olanın KDV’nin kalıcı olarak yüzde 8 olması gerektiğini vurgulayan Gürcan, böylece kayıt dışının da önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi. “TELEVİZYON SATIŞLARINDA HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ”

Sunny Elektronik markasını bünyesinde bulunduran Atmaca Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, fiyatı 3 bin 500 liraya kadar olan televizyon […] alımlarında taksit sınırlarının genişletilmesi sayesinde genel teknolojik ürün satışlarında ciddi bir hareketlilik yaşanacağını dile getiren Atmaca, “ğzellikle televizyon satışlarında taksit sayısının 12 aya çıkarılmasıyla hem tüketicilerin, hem üreticilerin, hem de ekonominin kazanacağına inanıyoruz.” dedi.

Atmaca, taksit sayısının artırılmasının, özellikle yerli TV satışlarına büyük bir katkı sağlayabileceğini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tüketiciler uzun süredir taksit sınırının genişletilmesi yönünde bir düzenleme bekliyordu. Beklemeye […] sağlayacak. Türkiye’de üretilen TV’lerin yüzde 80’inin ihraç edildiği düşünüldüğünde, çok ciddi bir ihracat artışı da yaşanacaktır. Sektörümüz adına daha fazla büyüme, daha fazla istihdam ortamı da sağlayacaktır.”

“ETKİSİNİ HAFTA SONU HİSSEDECEĞİZ”

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut ğksüz, Türkiye’de organize mağaza sayısı binleri geçen ve AVM’lerde neredeyse bir katın ayrıldığı züccaciyecilerde küçük elektrikli ev aletlerinin tüketicilerle buluşturulduğunu anımsattı.

Elektrikli küçük ev aletlerinde […] bineceğini söyledi.

Taksitlerin artışıyla birlikte markaların birçoğunun, düğün alışverişini yapacak çiftler için özel kampanyalı paketlerini bu haftadan itibaren satışa sunacağını aktaran ğksüz, şunları kaydetti:

“Taksit artışının ilk etkisini hafta sonu hissedeceğiz. Fiyatlar nedeniyle ihtiyaç listesinden çıkarılan ürünler de daha kolay ödeme koşulları sayesinde listeye eklenecektir. Taksit artışının cirolara yansımasını konuşmak için daha çok erken. Çünkü haziran sonu itibarıyla ğTV yeniden uygulanmaya […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: