Mester: Faiz indirimine gitmek ‘kötü bir politika’ olur

HomeDünya Ekonomisi

Mester: Faiz indirimine gitmek ‘kötü bir politika’ olur

Loretta Mester ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon hedefine ulaşmanın 'şiddetli bir aksiyondan ziyade dizginlenmiş bir hareketle'

Altın bugün ne kadar? (30 Eylül 2019 altın fiyatları)
Yabancılar 5 kilo altın getirebilecek
Demir ve demir dışı metaller ihracatı 5 milyar dolara dayandı
Loretta Mester ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon hedefine ulaşmanın 'şiddetli bir aksiyondan ziyade dizginlenmiş bir hareketle' mümkün olduğunu söyledi.
 
Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Bloomberg News ile gerçekleştirdiği röportajda, politika yapıcıların faiz indiriminin enflasyonu yükselteceği görüşünü reddetti. Bunun yerine politika yapıcıların fiyatlar tekrar yükseldiğinde hızlı reaksiyon göstermemek konusunda dikkatli davranmaları gerektiğini  belirtti.
 
Mester “Eğer tek hedefiniz enflasyon beklentilerini yukarı çekmese çok agresif reaksiyon almalısınız. Fakat bu iyi bir politika olmaz çünkü başka bir hedefimiz var ve bu konuda riske girmek haddinden fazla olur” dedi.
 
Enflasyon konusunda şahin olan Mester röportajda, “Hedefimizden çok uzakta olmadığımız için, ben faizleri daha düşük seviyerlerde tutarak daha ihtiyatlı davranmayı tercih ederim” dedi.
 
Mester ayrıca, işçi alımının firmalar için ticaretten daha endiişe verici olduğunu söyledi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: