KOBİ’ler borç batağına düştü!

HomeTürkiye Ekonomisi

KOBİ’ler borç batağına düştü!

Türkiye’deki istihdamın yüzde 80’den fazlasını yaratan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) borç batağında. Bankacılık Düzenleme ve Denet

Talep arttı, E-Ticaret eğitimleri online olarak devam ediyor
Etso’da Farkındalık Eğitimi
Fibabanka Halkbank Hiçbir Sorunu Bulunmayan Müşterinin Mağduriyeti

Türkiye’deki istihdamın yüzde 80’den fazlasını yaratan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) borç batağında.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aylık verilerine göre KOBİ’lerin bankalara olan nakdi borçları 1 yılda yüzde 17,7 arttı.

Birgün’den OzanGündoğdu’nun haberine göre; 2018 yılının nisan ayında toplam 541 milyar lira nakdi borcu bulunan KOBİ’lerin 2019 nisan ayındaki toplam 637 milyar liradan fazla nakdi borcu bulunuyor.

Üstelik borçlardaki artış müşteri sayısı azalmasına rağmen gerçekleşti. Ekonomik durgunlukla beraber ortaya çıkan konkordatolar ve iflaslar yüzünden bankacılık sistemine kayıtlı KOBİ müşterisi sayısı bir yılda yaklaşık 100 bin azaldı.

Mikro ölçekli işletmeler hariç tutulduğunda geçen yıl yaklaşık 953 bin KOBİ müşterisi bulunurken bu yıl bu şirket sayısı 713 bine indi.
TAKİPTEKİ BORÇLAR İKİYE KATLANDI
Bu borç yükü altında ezilen KOBİ’ler ödemelerini yapmakta sıkıntı yaşıyor. 2018 yılının nisan ayında KOBİ’lerin 26,2 milyar liralık takibe düşmüş kredi borcu bulunurken, 2019 yılının nisan ayında bu tutar yüzde 84 artarak 48,1 milyar lira oldu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: