KOBİ’LERDE DİJİTALLEŞME VE E-İHRACAT FORUMU GERÇEKLEŞTİ

HomeTürkiye Ekonomisi

KOBİ’LERDE DİJİTALLEŞME VE E-İHRACAT FORUMU GERÇEKLEŞTİ

Forum da, dijital yatırımlar ve e-ihracata yönelik yerli ve milli üretimin önemine dair dikkat çekici mesajlar verildi. Tüm Sanayici İşadamları Derne

Medya sektörü zorda
Kobi Nedir? Kobiler Ne Yapar, Neye Göre Sınıflandırılır?
Erdoğdu: “Türkiye’nin son kaynakları, şu an itibariyle yağmalanıyor”

Forum da, dijital yatırımlar ve e-ihracata yönelik yerli ve milli üretimin önemine dair dikkat çekici mesajlar verildi.

Tüm Sanayici İşadamları Derneği’nin ( TÜMSİAD ), dördüncü defa düzenlediği “KOBİ’lerde

Dijitalleşme ve E-ihracat” forumu İstanbul Ticaret Odası iş birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Forumda, dijital yatırımlar ve e-ihracata yönelik yerli ve milli üretimin önemi konusunda çarpıcı mesajlar verildi. Açılış konuşmasını TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan’ın yaptığı etkinliğe sanayi, iş dünyası, akademi ve özel sektör yoğun ilgi gösterdi. Sefamerve CEO’su Mehmet Emin Okur, UPS Ülke Pazarlama Müdürü Engin Kolat, T-Soft CEO’su ğmer Arıkan ve Kenetchi International CEO’su Kaan Sürmeli e-ihracat deneyimlerini, şirketlerindeki uygulama süreçlerini ve başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştı. Forum, TÜMSİAD öncülüğünde konuyla ilgilenen tüm KOBİ’lerin katılımına açık olarak gerçekleştirildi.
2020 Hedefi 3 Trilyon Dolar
Forumun açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, “Yeni ve büyük Türkiye vizyonunu hayata geçirmemiz için ekonomimizin güçlü olması gerektiğini biliyor ve güçlü ekonomi için de üreten iş dünyasının oluşması gerektiğine inanıyoruz. Ekonomimizin önceliklerini tespit etmek ve eylem planlarının oluşturulmasına katkı sağlamak için kamu-üniversite ve özel sektör taraflarındaki paydaşların bir araya getirilmesini çok önemsiyoruz” dedi. 2016 yılı itibarıyla e-ticaret işlemlerinin yüzde 44’ünün mobil cihazlardan yapıldığını aktaran Doğan; 2016 yılı itibarıyla 1 trilyon 600 milyon dolar seviyesine ulaşan e-ticaret işlemlerinin, 2020 yılında 3 trilyon doları aşmasının beklendiğini açıkladı.
Yerli Üretimle Yüksek Teknoloji İhracatındaki Pay Arttırılmalı
Etkinlikte konuşan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ başlıklı bir sunum yaptı. KOBİ’lerin dijitalleşmesi ve e-ihracat üzerine önemli mesajlar veren Kacır, “Dijital dönüşümü hangi kaynaklarla gerçekleştirdiğimiz çok önemli bir konudur. Yerli üretimle yüksek teknoloji ihracatındaki payımızı arttırmamız gerekiyor. Milli teknoloji, güçlü teknoloji hedefimiz” dedi.
“Dijitalleşme ve E-İhracat Devlet Politikası Olmalı”
İTO (İstanbul Ticaret Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ise, dijitalleşme ve e-İhracatın devlet politikası olarak yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dijital çağının tehdit olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Kuralay, “Bu çağ bir nimet ve fırsattır. Yükselen kültürel değerlerimiz ile beraber dijital entegrasyonu tamamlamamız gerekiyor” diye konuştu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: