KOBİ’de üretim dijital!

HomeTürkiye Ekonomisi

KOBİ’de üretim dijital!

“Bu noktada KOBİ’lerimizin de kendilerine bazı hedefler koymasının rekabette güç kazanmaları adına kritik buluyorum. Her alanda birçok teknolojik

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: MASAK, 2 bin 547 firmanın hesaplarını inceledi
SİBER SALDIRIYA UĞRAYAN KOBİ’LERİN %60’I 6 AY İÇERİSİNDE KEPENK İNDİRİYOR!
“E-Ticaret ve e-İhracat Fırsatları” semineri

“Bu noktada KOBİ’lerimizin de kendilerine bazı hedefler koymasının rekabette güç kazanmaları adına kritik buluyorum. Her alanda birçok teknolojik ürün ve servisle karşı karşıyayız. Deyim yerindeyse bir teknoloji bombardımanı altındayız. Burada önemli olan şirketinizin ihtiyaçlarına hangi teknolojinin uygun olduğunu tam anlamıyla seçebilmek. En doğru geliştirmeyi şirketinize dahil ettiğinizde en iyi sonucu vereceği aşikar. Bu noktada da KOBİ’lerimizin Ar-Ge için bütçe ayırmalarının yanında doğru teknolojik yatırımları yapmaları uzun vadeli katma değer yaratması açısından önemli.”

Üretim ve sanayinin günümüzde dijitalleşmeyle belirlendiğini belirten Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan, “Bu nedenle, teknolojiyi tüketen değil; hayal eden, araştıran, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmalıyız” dedi. Turan, “Artık üretim ve sanayi; dijitalleşme çerçevesinde […] geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmalıyız. Yüksek teknolojili üretim yaparak, yüksek katma değer yaratmak ve küresel rekabet gücümüzü artırmak için dijitalleşme aradığımız kaldıraçtır” dedi.

‘Sorunları biliyoruz’

Toplantıda konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan, KOBİ’lerin sorunlarının farkında olduklarını ve ekonomideki dalgalanmadan en çok onların etkilendiğini söyledi. Karahan şöyle konuştu: “Dolayısıyla KOBİ’lerimizi destekleyecek, onların verimliliğini, ihracatını artıracak her türlü çabanın destekçisiyiz. Bu konuda her türlü faaliyete sahip çıkıyoruz.”
‘Denizli’de İranlı girişimci Kamran Khajani ve Saber Azeri, Türkiye’de iş yapmak isteyen İranlı iki girişimci. İran’da kırtasiye ve gözlük alanında iş yapan İranlı yatırımcılar, İstanbul ve İzmir’de araştırma yaptıktan sonra yatırım için Denizli’yi seçmişler. Ortaklardan Khajani, İstanbul ve İzmir’de çok fazla rakip olduğunu belirterek franchise aldıkları Gloria Jeans Coffees için yatırım yapılacak en uygun ilin Denizli olduğunu söyledi. Denizli’nin yeme içme sektöründe 120 bini ulaşan üniversite öğrencisi nüfusuyla büyük bir fırsat yarattığını söyleyen Khajani, yanlarına Türk ortak Okay Atmaca’yı da aldıklarını kaydetti. Denizli’nin iş yapma potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Khajani, ‘2 milyon TL’lik yatırım yaptık. Tecrübe kazandıktan sonra başka alanlarda yatırım yapmayı düşünüyoruz” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: