HomeTürkiye Ekonomisi

KOBİ ve şirketlere 25 milyar liralık dev destek

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ'ler ve KOBİ dışı tüm şirketlere 25 milyar TL'lik yatırım müjdesi geldi. Firma

32. MESLEK KOMİTESİ YILLIK İSTİŞARE TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
60,000 Dolara Bir Gergedan Öldürebilir misiniz? 600 Dolara Ne Dersiniz? Peki ya 60?
Merkez Bankası’nın toplam rezervleri arttı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ’ler ve KOBİ dışı tüm şirketlere 25 milyar TL’lik yatırım müjdesi geldi. Firmalara 5-50 milyon lira arasında kredi kullandırılacak.
Piyasadaki rahatlamaya katkı sağlayacak
Yeni paket tıpkı İVME paketinde olduğu gibi enflasyon endeksli olacak ve TÜFE’deki düşüş kredi maliyetini de düşürecek. “Ekonomi Değer” Kredisi ismi ile devreye alınacak yeni paketin piyasalardaki rahatlamaya büyük katkı vereceği öngörülüyor.

İstihdama ve sanayi üretimine önemli destek sağlanmış olacak

Bakan Albayrak daha önce, “Olumlu her gelişmeyi iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza yansıtmaya, sanayicimizi, esnafımızı, KOBİ’lerimizi her durumda desteklemeye devam edeceğiz” sözü vermişti.

Bu kapsamda son dönemde reel sektörü desteklemek amacıyla KOBİ Değer Kredisi, KOBİ Değer Kredisi-2 ve İVME Finansman Paketi gibi sektörü sevindiren paketler açıklanmıştı. Verilen sözlerin tek tek hayata geçtiğini gösteren yeni paket ile özellikle istihdama ve sanayi üretimine önemli destek sağlanmış olacak. Amaç finansman yükü azaltmak
12 bankanın katıldığı paketin en önemli amacı işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olacak. Paket, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı olacak. Ekonomi Değer Kredisi için, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ DIŞI tüm işletmeler kapsama alındı.
TL nakit krediler faiz ve vade koşulları nasıl olacak?
Bankaların sunacağı kredi enflasyona endeksli değişken faizli olacak. Böylece, yakın zamanda düşmesi beklenen enflasyon oranları doğrultusunda, firmaların finansman maliyetleri de azalmış olacak. Aynı zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif-pasif bilançolarını hedge etmiş olacak. Hem bankalar hem de işletmeler için büyük avantajlar sağlayan paket kapsamında TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları ise şöyle olacak:

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: