KOBİ ve İşletmelere 25 Milyarlık Dev Destek

HomeTürkiye Ekonomisi

KOBİ ve İşletmelere 25 Milyarlık Dev Destek

KOBİ ve İşletmelere 25 Milyarlık Dev Destek Daha önce Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME paketinde olduğu gibi yeni paket de enflasyona b

Etso Ve Abigemden Kobiler İçin Eğitim Programı
Erdoğan: Yüzde 50 seçilme sistemin omurgasıdır
KKTC’nin kalkınması için destekler devam edecek

KOBİ ve İşletmelere 25 Milyarlık Dev Destek

Daha önce Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME paketinde olduğu gibi yeni paket de enflasyona bağlı olacak ve TÜFE’deki düşüş kredi maliyetini de düşürecek. “Ekonomi Değer” Kredisi ismi ile devreye sokulacak olan yeni paketin piyasalardaki rahatlamaya büyük katkı vereceği tahmin ediliyor.

Bakan Albayrak daha önce, “Olumlu her gelişmeyi iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza yansıtmaya, sanayicimizi, esnafımızı, KOBİ’lerimizi her durumda desteklemeye devam edeceğiz” diyerek işiçileri ve işverenleri sevindirmişti.

Bu kapsamda son dönemde reel sektörü desteklemek amacıyla KOBİ Değer Kredisi, KOBİ Değer Kredisi-2 ve İVME Finansman Paketi gibi paketler açıklanmıştı. Verilen sözlerin tek tek hayata geçtiğini gösteren yeni paket ile özellikle istihdama ve sanayi üretimine önemli destek sağlanmış olacak.
FİNANSMAN YÜKÜ RAHATLAYACAK
Çeşitli bankaların katıldığı paketin en önemli amacı işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olacak. Paket, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı olacak. Ekonomi Değer Kredisi için, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeler kapsama alındı.
ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ MALİYETİ DE DÜŞÜRECEK
Bankaların sunacağı kredi enflasyona endeksli değişken faizli olacak. Böylece, yakın zamanda düşmesi beklenen enflasyon oranları doğrultusunda, firmaların finansman maliyetleri de azalmışolacak. Aynı zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif-pasif bilançolarını hedge etmiş olacak. Hem bankalar hem de işletmeler için büyük avantajlar sağlayan paket kapsamında TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları ise şöyle olacak:

6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4 […] ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5.

Faiz oranı hesaplanırken kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve kullandırım tarihinden itibaren 6 ayda bir güncellenecek.
5-50 MİLYON LİRA ARASINDA KREDİ KULLANDIRILACAK
Ekonomi Değer Kredi Paketi ile firma bazında ciroya göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak. Bu kapsamda, reel sektöre toplam 25 milyar TL tutarında finansman imkanı sağlanacak. Ekonomi Değer Kredisi Paketi’nin Toplam Azami Hazine Destekli Kefaleti 20 milyar TL olacak. Toplam kefalet limitinin 8 milyar TL’lik kısmının 0 ile 125 milyon TL ciro aralığındaki işletmelere; 12 milyar TL’lik […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: