KOBİ Destek Kredisini Kimler Alabilir? Hangi Bankalar Kobi Kredisi Veriyor? Kobi Destek Kredisi Başvuru Şartları

HomeTürkiye Ekonomisi

KOBİ Destek Kredisini Kimler Alabilir? Hangi Bankalar Kobi Kredisi Veriyor? Kobi Destek Kredisi Başvuru Şartları

Eğer bir işletme sahibiyseniz KOBİ kredisi için başvuru yapmanız mümkündür. Bireysel olarak KOBİ ihtiyaç kredisi almanız mümkün değildir. Bankalar işl

Zorunlu olmadıkça evlerden çıkmayın
Bakan Pekcan: Hakkari, bakanlığımızın desteklerinden hiç faydalanmıyor
Çinli teknoloji devi otomotiv sektörüne giriyor

Eğer bir işletme sahibiyseniz KOBİ kredisi için başvuru yapmanız mümkündür. Bireysel olarak KOBİ ihtiyaç kredisi almanız mümkün değildir. Bankalar işletmenizin ve sizin maddi durumunuza bakarak kredi vermektedir. Bu yüzden kredi notunuzu yüksek tutmalısınız. Bankalar KOBİ kredisi vermeden önce detaylı bir araştırma yapmaktadır. Aynı zamanda Findeks raporu da önemlidir. Findeks çek raporuna göre işletmenin ya da sahibinin elindeki çekleri ödeyip ödemediği kontrol edilir. İpotekli destek kredisi almak daha kolaydır.
KOBİ Esnaf Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?
Unutmayın ki KOBİ destek kredisini sadece esnaflar alabilmektedir. Banka tarafından istenen belgeleri toparladığınız taktirde krediyi alabilirsiniz. Belgelerden biri dahi eksik olsa kredi başvurunuz yapılamaz. KOBİ destek kredisi için gerekli belgeler:

İşletmeye ait imza önekleri, Oda sicil kayıt sureti, Ticaret sicil gazetesi, Vergi levhası, İşletmenin bilanço ve gelir tablosu, Şirkete ve şirketin tüm ortaklarına ait mal varlığı dökümleri KOBİ destek kredisi başvurusu istenen belgeler arasındadır.
KOBİ Destek Kredisini Kimler Alabilir?
KOBİ destek kredisi alabilmeniz için öncelikle bir işletme sahibi olmak zorundasınız. KOBİ destek kredisi alabilmek için gerekli şartlar şunlardır: KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni bitirmiş ve Girişimcilik Sertifikası alınmış olunmalıdır.

KOBİ’ye ait tüm özellikler olmalıdır.

Herhangi bir banka ya da finans kuruluşu ile finansal açıdan bir sorun yaşanmamış olmalı, kredi notu yüksek olmalıdır.

KOSGEB’in destek verdiği sektörlerden birinde çalışıyor olmak.

KOSGEB’den destek alındığı süre boyunca başka bir kurumda çalışmamak gibi özellikleri olan 18 yaşını doldurmuş KOBİ’ler esnaf kredisi alabilir.
KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?
Destek kredisi almak çok zor değildir. KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan ve 1 aylık eğitim alan herkes KOBİ destek kredisi alma hakkına sahip olur. Bu belgeyi aldığınız taktirde tek yapmanız gereken en yakın bankaya gitmek olacaktır.
KOBİ Destek Kredisi Başvurusu Onaylandıktan Sonra Ne Yapılır?
Kredi desteği almadan önceki süreç ne kadar önemliyse krediyi aldıktan sonraki süreç daha önemlidir. Çünkü işletmenizin durumu kötüye giderse aldığınız kredi de iptal edilebilir.
KOBİ Destek Kredisi Veren Bankalar Hangileri?
Denizbank

QNB Finansbank

Türkiye Finans Katılım Bankası

Garanti Bankası

Türkiye İş Bankası

Akbank

Yapı Kredi Bankası

Türkiye Halk Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası

Türk Ekonomi Bankası Kuveyt Türk Katılım Bankası ING Bank Albaraka Türk Katılım Bankası Şekerbank

Ziraat Katılım Bankası Vakıf Katılım Bankası, ismi yazılı bankalar KOBİ destek kredisi vermektedir. KOBİ Destek Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?
KOBİ’lere verilen kredi desteklerindeki faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Fiaz oranları %2 ve %3 oranında değişebilmektedir. Faizsiz esnaf desteği veren bankalar da olduğu gibi, bankaların genel kredi faiz oranlarını sizler için hazırladık.
KOBİ Destek Kredisinde İpotek Zorunlu mu? KOBİ esnaf kredisi teminatı belirli durumlarda istenmektedir. İstenip istenmeyeceği KOBİ destek kredisi için başvurduğunuz bankanın kararına bağlıdır. Eğer işletmenin ve işletme ortaklarının mali geçmişi, kredi notu, şirketin finansal tablolarında bir ters durum varsa, bankalar mutlaka bir teminat isteyecektir. Fakat KOBİ destek kredisi alma sürecini hızlandırmak ve basitleştirmek istiyorsanız, şirketinizin ve sizin finansal tablolarınızda bir ters durum yoksa bile teminat gösterirseniz daha kolay KOBİ destek kredisi alırsınız.
KOBİ Destek Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınır?
KOBİ destek kredisinin de bir sınırı vardır. En az çekebileceğiniz kredi miktarı 50.000 TL olurken en yüksek kredi miktarı 250.000 TL’dir. Bazı bankalar ise sınırsız kredi verebilmektedir.
KOBİ Destek Kredisi Vade Süreleri
Vadeleri işletmenin sahibi belirleyebilmektedir. Dilerse bir ödeme planı oluşturarak taksitleri kendi belirleyebilir. Bankalar da işletmelerin rahat ödeyebileceği şartları belirler. Kredi vadesi 84 aya kadar çıkabilir.

KOBİ destek kredisi verilirken, bankalar işletmenin mali bilançolarına baktığı gibi, işletme ortaklarının da bireysel olarak finansal geçmişini incelemektedir. Bu bağlamda işletme sahiplerinin finansal geçmişi KOBİ destek kredisi verilirken bankalar tarafından oldukça önemsenmektedir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: