KATILIM BANKALARIN’DAN EKONOMİYE DESTEK ATAĞI

HomeTürkiye Ekonomisi

KATILIM BANKALARIN’DAN EKONOMİYE DESTEK ATAĞI

Türkiye’de büyümesini sürdüren katılım bankacılığı 2018 yıl sonu itibari ile net karlılık da yüzde 34 artış gösterdi. Katılım bankacılığının geçen y

Japonya’dan tahliye açıklaması
Bakan Albayrak’tan ücretsiz izin açıklaması
Rusya’da yeni hükümet açıklandı! Putin Lavrov’dan vazgeçemiyor

Türkiye’de büyümesini sürdüren katılım bankacılığı 2018 yıl sonu itibari ile net karlılık da yüzde 34 artış gösterdi. Katılım bankacılığının geçen yıl aktif büyüklüğü yüzde 29 yükselişle 207 milyar TL’ye ulaştı. Bu da bankacılık sektöründen alınan payı yüzde 5,3 seviyelerine taşıdı.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 18.Genel Kurul Toplantısında açıklamalar da bulunan Metin ğzdemir, 2018 yılı içerisinde finans ve ekonomi alanlarında yerel ve küresel gelişmeleri değerlendirdi.

“Geçtiğimiz yılın ikinci yarısı itibari ile küresel ticaretteki korumacı yaklaşımlar nedeni ile küresel ekonomik faaliyetler ivme kaybetti. ğzellikle FED’in faiz artırımlarını sürdürmesinin gelişmekte olan ekonomilerde borçlanma maliyetlerini artırdığına değinen ğzdemir, AVRO bölgesinde yavaşlamanın 2018 yılının ikinci yarısında belirgin hale geldiğine dikkat çekti”

Türkiye ekonomisinde 2018 yılını da değerlendiren Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Metin ğzdemir, “Yurt içi ve yurt dışında finansman maliyetleri artarken büyüme eğilimi zayıfladı. Buna rağmen, bankaların güçlü yapısı nedeni ile bankalarımızın aktif yapısı sınırlı olarak etkilendi. Fakat artık yurt içinde finansal koşulların tekrar ılımlı seyretmesi ile birlikte, büyüme ve karlılıkta sürdürülebilir yapıların yakalanacağını bekliyoruz.” dedi.

Tüm bu süreçte katılım bankalarının ekonomiye desteğini artırarak devam edeceğini belirten ğzdemir, özellikle bu süreçte başta KOBİ’ler olmak üzere ülkemize katma değer katan ihracata odaklı, ithal ikamesi ürünlerin en önemli desteğinin katılım bankaları olacağını belirtti. EKONOMİ YğNETİMİ İLE BERABER YOL ALIYORUZ
Katılım bankaları olarak ekonomi yönetimi ile uyumlu çalışmalarına değinen ğzdemir. “ğnceliğimiz ülke bilançosu olacaktır. Daima milletimizden ve devletimizden yana tavrımızı koyacağız.” dedi. TÜRKİYE’DE FAİZSİZ FİNANSIN YÜKSEK POTANSİYELİ VAR
Genel Kurul’da açıklamalarda bulunan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kendine özgü ilkeleri ve faaliyet yapısı ile faizsiz finans alanının, Türkiye için değerinin büyük olduğunu söyledi.

Akben şu bilgileri verdi: “Katılım bankaları Mart 2019 verilerine göre 229,2 milyar TL büyüklüğe ulaşmıştır. Katılım bankalarının kullandırdığı krediler 123,7 Milyar TL düzeyinde olup, sektör içerisindeki payı yüzde 4,6’dır. ğzellikle KOBİ’lerdeki kredi kullandırma oranının yüzde 6,3 seviyesinde olmasının katılım bankalarının KOBİ’lerin fon kaynaklarına ulaşmalarında önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: