İsviçre’nin Yatırım ve Ticaret Olanakları Tanıtıldı

HomeTürkiye Ekonomisi

İsviçre’nin Yatırım ve Ticaret Olanakları Tanıtıldı

[...] TİM Swiss GmbH işbirliğinde İsviçre Ülke Tanıtım Toplantısı düzenlendi. MTSO Üyeleri, İsviçre’nin yatırım olanakları ve ticari avantajları ko

Coronavirus günlüğü: Reklam dünyasında neler oluyor?
Paketler eriyor devler çöküyor
Elon Musk’dan kripto para borsası yatırımcılarına güzel haber!

[…] TİM Swiss GmbH işbirliğinde İsviçre Ülke Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

MTSO Üyeleri, İsviçre’nin yatırım olanakları ve ticari avantajları konusunda bilgilendirildi. Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş, Oda olarak dış ticareti artırmaya yönelik etkinlikleri önemsediklerine dikkat çekti. Şehrin kalkınması için ihracatın, dış ticaretin gelişmesinin gerekliliğine değinen Taş, “2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için de bu tür organizasyonlar önemli” dedi. Ardından Türkiye ile İsviçre ticareti hakkında kısaca bilgi veren Taş şunları söyledi:

“2018 yılında Türkiye ile İsviçre arası dış ticaret 4 milyar 550 milyon dolar olarak gerçekleşmiş. Bunun 1 milyar 733 milyon doları Türkiye’nin ihracatı, 2 milyar 817 milyon doları ise ithalatı. 2002 – 2018 döneminde İsviçre’nin Türkiye’deki yatırımlarının toplamı 2 milyar 629 milyon dolara ulaşmış. Aynı dönemde İsviçre’deki Türk yatırımlarının toplamı ise 874 milyon dolar. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de İsviçre sermayesi veya İsviçreli girişimci ile ortak olarak kurulmuş firma sayısı ise 887’dir. Bu firmaların büyük kısmı hizmetler, imalat, tarım ve madencilik alanında faaliyet […] olarak tercih etmesini sağlayan faktörler arasında ülkenin lojistik konumu, ar-ge ve inovasyon merkezlerinin kapasitesi ve nitelikli çalışmaları, dünyanın en iyi şehirsel altyapısına sahip ülkelerinden biri olması, Avrupa ülkeleri ile yakın ekonomik ve ticari bağları, gelişmiş ve liberal pazar ekonomisi koşulları, Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen finans merkezlerinin lokomotifi olması, kalifiye ve sürdürülebilir işgücüne sahip olması ve yüksek yaşam standartları sayılabilir.”

“Serbest ticaretin engelsiz ülkesi”

Ardından İsviçre’deki yatırım avantajlarına değinen Timur, ilk olarak ülkenin güçlü ekonomisi, düşük işsizlik oranı ve istikrarlı yapısını anlattı. Bu özellikleriyle İsviçre’nin AB ülkelerine oranla başarılı bir performans sergilediğini kaydeden Timur, “Dünyanın en rekabet edebilir ülkeleri listesinde İsviçre, 144 ülke arasında hep […] alma gücü en yüksek pazarı olan bu ülke, girişimciliğe ve yenilikçiliğe prim tanıyan, serbest ticaretin engelsiz ülkesi olarak tanımlanıyor” dedi. Cazip vergi rakamları, Türk firmalarının çifte verilendirmeden muaf olmaları, güçlü ekonomisi ve farklı finans enstrümanlarına sahip olmasını da yatırımda önemli avantajlar arasında gösteren Timur, şunları söyledi:

“Türkiye’de girişimcilere katma değeri yüksek mal üretin çağrısı yapılırken İsviçre’de üniversite – sanayi işbirliğine dayalı birçok ar-ge ve […] farklı sektöre yönelik üretim alanı ile Avrupa’nın en geniş faaliyet alanına sahip ülkesi olduğuna dikkat çeken İlknur Timur, “Lojistik avantajlarına kadar birçok artısı ile gelişmeyi, ilerlemeyi ve dünyaya açılmayı hedefleyen KOBİ’leri bekliyorlar” dedi. Ülkede yüksek donanımlı ve deneyimli işgücü ile dünya çapında tanınmış özel tasarım ürünler üretildiğini kaydeden Timur, sanayi ürünleri üretiminde önde gelen ürün gruplarını ise, “ğzellikle tekstil ürünleri, tekstil […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: