İSO Başkanı: ‘Mevcut bankacılık yapısı ile sanayinin kredi döndürmesi kolay değil’

HomeDünya Ekonomisi

İSO Başkanı: ‘Mevcut bankacılık yapısı ile sanayinin kredi döndürmesi kolay değil’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018" raporunun sonuçl

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Haziran’da geriledi
Türkiye imalat PMI Ağustos’ta yükseldi
İSO’dan Pandemi Sonrası Yeni Ticari Hamleler
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018" raporunun sonuçları yayınlandı.
 
Ülkenin en büyük 500 sanayi kuruluşunu açıklayan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, toplantıda önemli mesajlar verdi.
 
Bahçıvan, Türkiye'deki finansman sorununun, son 5-6 yıldır sürdüğünü ve temel konular arasında yer aldığını kaydederek, bu yapının düzelmesi adına birtakım yapısal sorunların ortaya konulması gerektiğini belirtti.
 
Erdal Bahçıvan, Türkiye'de nitelikli sanayinin ve üretimin gerçekleşmesi adına yıllardır Kalkınma Bankası kurulması gerektiğini söylediklerini ve bu konuda güzel gelişmelerin yaşandığını ifade etti.
 
 
'BANKALAR VE SANAYİCİLER HOŞNUT DEĞİL'
 
İSO Başkanı Bahçıvan, bu konuda sermaye piyasalarının güçlenmesi, şirketlerin borsaya açılması ve öz kaynağını güçlendirecek yöntemleri hayata geçirmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Artık şu çok net, Türkiye'deki mevcut bankacılık yapısı, bankalarımızın mevcut mevduat vadeleri ve o vadelerin maliyetiyle Türk sanayisinin kendisini döndürmesi kolay değil. Burada artık yolun sonuna maalesef gelmiş durumdayız. Zaten bankalarımız da bu durumdan çok hoşnut değil. Sanayicinin de hoşnut olmadığını ortada" ifadelerini kullandı.
 
Artık sanayicilerin de bakış açısını değiştirmesi gerektiğini belirten Bahçıvan, sanayi firmalarının da yapısallık adına kendisini değiştirmesi, kaynakları daha verimli kullanması, ortaklıklarda daha radikal çalışmaların oluşmasının önem taşıdığını kaydetti.
 
Erdal Bahçıvan, İSO 500 içerisinde kambiyo karı kadar kambiyo zararı da olduğunu, kur tarafını olumlu yönetenler içerisinde güçlü döviz kazançları sağlayanlar bulunduğunu söyledi.
 
 
'SANAYİNİN KENDİNİ FONLAMA YÖNTEMİ KÖKTEN DEĞİŞMELİ'
 
Finansal istikrarın önemine de işaret eden İSO Başkanı, Türkiye'nin finansal istikrardan taviz vermemesi gerektiğini vurguladı.
 
Bahçıvan, 2018'de İSO 500'ün istihdamının arttığını, bunda teşviklerin olumlu etkisinin bulunduğunu da belirtti.
 
İnşaat sektörüne son yıllarda bankalar tarafından aktarılan yüksek finansmanı eleştiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, finansal istikrarın sağlanmasına yönelik de mesajlar verdi.
 
Bahçıvan, "Finansal istikrarın sağlanıyor olması çok önemli. Türkiye'nin tekrar makul faiz maliyetlerine dönmesi, dövizdeki volatilitenin düşmesi çok önemli" dedi.
 
Finansal istikrarın iyi olduğu dönemde bile bu konudaki giderlerinin yüksek olduğunu vurgulayan Bahçıvan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu yüzden Türkiye'nin sanayisinin kendini fonlama yönteminin kökünden değişmesi gerekiyor. Sermaye piyasalarını daha açık hale getirmek, şirketlerin ölçek anlamındaki beraberliklerini, satın almalarını çok daha güçlü gündeme getirmelerini düşünmek, Sadece kendini banka kaynaklarından beslemek yerine farklı alanlara dönüşüm yapmak gerekiyor. Türkiye'de belli sektörlerin artık uzun vadeli, TL bazlı fonla fonlanıyor olması gelecek adına umut verecek bir gelişme. Kalkınma Bankası bu konudaki desteğini yaparsa bu konuda bir başka uzun vadeli kaynak şansı doğmuş olacak."
 
 
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: