Finansman maliyeti konusu

HomeTürkiye Ekonomisi

Finansman maliyeti konusu

NEDEN BğYLE? Türkiye bir süredir yüksek faiz ve enflasyonla mücadele ediyor. Enflasyon tarafında dolarizasyonun etkisini ve finansman maliyetlerindeki

12:17 Corona virşsşn vurduğu İtalya ve İspanya kademeli normale dönşşe hazırlanıyor
10 maddede E-ticarete giriş haritası admin 3 dakika ago
Fikir aşamasından, kurumsallaşmaya kadar… Girişimcilere dev destek – Ekonomi Haberleri

NEDEN BğYLE?
Türkiye bir süredir yüksek faiz ve enflasyonla mücadele ediyor. Enflasyon tarafında dolarizasyonun etkisini ve finansman maliyetlerindeki artışın yansımasını kredi faizlerinden takip ediyoruz. Ancak tüm bunların sadece teknik nedenlerden kaynaklandığını iddia etmek ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olur oldukça şüpheliyim. Elbette 2013 sonu itibariyle ABD Merkez Bankası FED’in para politikasındaki değişikliklerin etkisi yadsınamaz. Bu durum bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri oldukça zorladı. Ancak Gezi, 17/25 Aralık, kazılan hendekler ve 15 Temmuz gibi olağanüstü olayları görmezden gelmek ne kadar doğru? Yapısal reformları hayata geçirebileceğimiz bir süreci ulusal […] Ancak geçtiğimiz yıl Ağustos ayındaki spekülatif atağın ardından enflasyonun geldiği seviyeden düşüşün başladığını da görüyoruz. Bunu hem TÜFE hem de Yİ-ÜFE rakamlarından takip ediyoruz. ğte yandan algısal olarak da Merkez Bankası’nın politika faizini takip ediyoruz. Burada Merkez Bankası Para Politikası Kurulu karar metnindeki her kelime bizim için önem arz ediyor.

Her ne kadar dün açıklanan Para Politikası Kurulu kararında faizlerde bir değişiklik olmasa da karar metnindeki ifadelere baktığımızda önümüzdeki toplantılar için aşağı yönlü sinyal veren yerler var. ğrneğin; Merkez Bankası, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini, iç talepteki gelişmelerin ve parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğini belirtiyor.
REEL SEKTğR İÇİN YENİ İMKANLAR
Enflasyonla mücadele kapsamında Merkez Bankası’nın faizleri bir süre daha yüzde 24’te sabit tutmasının finansman maliyetlerine olumsuz etkisi olduğu aşikar. ğte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı da reel sektörü bu maliyeler altında ezilmekten kurtarmak için adımlar atmaya devam ediyor. Dün Merkez Bankası kararı açıklanmadan dakikalar önce bakanlık işletmeler için yeni bir paket ilan etti.

“Ekonomi Değer Kredisi” isimli yeni paketle beraber Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti ile 12 banka 25 Milyar TL’lik yeni bir desteği hayata geçiriyor. 12 bankanın katıldığı paketin en önemli amacı işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek. Paketin kapsamına KOBİ ve KOBİ DIŞI tüm işletmeler alınmış durumda ve faiz oranı hesaplanırken kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve kullandırım tarihinden itibaren 6 ayda bir güncellenecek. Yani enflasyon düştükçe finansman maliyetleri düşecek. Ekonomi Değer Kredi Paketi ile firma bazında ciroya göre 5 Milyon TL ile 50 Milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak ve 6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler […] ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5 faiz oranı belirlenmiş durumda.

ğzetle her ne kadar enflasyonla mücadele kapsamında politika faizine dokunulmasa da enflasyon düştükçe reel sektörün finansman maliyetlerini düşürecek yeni bir model hayata geçirilmiş oldu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: