Faizsiz kredi imkanı! Ticaret Bakanlığı’ndan iş dünyasına kredi fırsatı

HomeTürkiye Ekonomisi

Faizsiz kredi imkanı! Ticaret Bakanlığı’ndan iş dünyasına kredi fırsatı

Ticaret Bakanlığı, devletin iş dünyasına sunduğu destekleri bir rehberde topladı. Destekler ihracatçıdan esnafa kadar geniş bir kesimi ilgilendiriyor.

Pandemi’de mücadelenin öncüsü: sigorta
n11.com, Bolulu iş ortaklarına ‘E-Ticaret Eğitimi’ verdi
Halkbank Havale Ücreti Alıyor

Ticaret Bakanlığı, devletin iş dünyasına sunduğu destekleri bir rehberde topladı. Destekler ihracatçıdan esnafa kadar geniş bir kesimi ilgilendiriyor.
TİCARET BAKANLIĞI’NDAN DESTEK REHBERİ
Ticaret Bakanlığı, ihracatçı, hizmet sektörü ve esnaf destekleri ile ilgili rehber hazırladı. […] çalışan ihracatçılar ile esnaf ve sanatkârlar çeşitli destek mekanizmalarından yararlanabiliyor.
BAKANLIK HANGİ DESTEK HATLARINI KULLANIYOR?
Ticaret Bakanlığı, hazırladığı Devlet Yardımları Rehberi ile ihracat, hizmet sektörü, esnaf ve sanatkâr destekleri hakkında iş dünyasına bilgilendirmede bulundu. Bazı destek mekanizmaları şöyle:
İhracata üçlü destek
Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre, Ticaret Bakanlığı’ndan alınan destekle ihracatı yeni öğrenen KOBİ’lerin ihracata aşinalık kazanmaları için devlet yardımı veriliyor. İhracat yapmak isteyen KOBİ’ler UR-GE Desteği ve Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi yardımlarından yararlanabiliyor. Yurtdışı pazarlara ilk adımlarını atmış firmalara yeni pazar bulmaları veya mevcut pazarlarda kalıcı hale gelmeleri için veriliyor. Bu kapsamda pazar araştırması, […] kredisi desteği ve yurtdışı veriliyor. Markalaşmaya çalışan şirketlere Marka-Turquality desteği ve tasarım desteği sağlanıyor.
Döviz kazandırana muafiyet
İhracat yaparak döviz kazandırıcı faaliyette bulunanlar, vergi istisnasından yararlanabiliyor. İhracatla ilgili işlem yapan banka, faktoring şirketleri, sigorta şirketleri, noterler, döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamındaki işlemleri için banka ve sigorta muameleleri vergisi, damga vergisi ve harçlardan muaf tutuluyor.
Esnaf ve sanatkâra faiz indirimli kredi
Esnaf ve sanatkârlara, kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla veya Halk Bankası kaynaklarından faiz indirimli kredi desteği sağlanıyor. Tüm kayıtlı esnaf ve sanatkârın başvurduğu kredi, üretim kapasitesinin artırılması, ürün çeşitlendirilmesi, işyeri alımı veya işletme sermayesi olarak kullanılabiliyor. Esnaf ve sanatkârlar, iş yeri ya da ikamet adresinin bulunduğu yerdeki esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatiflerine veya doğrudan Halk Bankası’na kredi için başvurabiliyor. Esnaf ve sanatkâra iş yeri, araç, hammadde, makine, teçhizat vb. alımına yönelik finansman sağlamak üzere, kredinin türüne göre faizsiz ya da yüzde 50 indirimli faizle kredi veriliyor. Kaybolmaya yüz tutan meslekler, usta ve genç girişimciler bu kapsamda faizsiz kredi kullanabiliyor.
İnternetten ticarete destek […] ürünle ilgili ekstra gümrük vergisi getirilebiliyor.
Yurtdışında şirket alana destek
Yurtdışında şirket alana destek veriliyor. Şirket, dernek, kooperatif ve birlikler, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne başvurabiliyor. Bu kapsamda 200 bin dolara kadar destek verilebiliyor.
Modacıya, tasarımcıya kaynak
Şirketlerin moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasitelerini artırmaları için destek sağlanıyor. Şirketlerin destek kapsamına alınan tasarım ve ürün geliştirme projeleri istihdam edilen tasarımcı, modelist ve mühendislerin ücretleri 1 milyon dolar; alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri toplam 250 bin dolar, seyahat ve web sitesine 150 bin dolara kadar destek veriliyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: