HomeTürkiye Ekonomisi

Ekonomi Değer Kredisi: KOBİ’lere 12 bankadan 50 milyon TL kredi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 12 bankanın katılımı ile 25 milyar TL’lik dev destek devreye alınıyor. Yeni paket tıpkı İVME paketinde

Vakıfbank Genel Müdürü Üstünsalih: ‘Kriz geride kalmıştır, Türkiye kalkınmasına – Trabzon Haberleri
Bakan Albayrak, Gündeme İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu:
RğPORTAJ – Türkler, Alman şirketlerini satın alarak teknoloji transferi yapabilir

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 12 bankanın katılımı ile 25 milyar TL’lik dev destek devreye alınıyor. Yeni paket tıpkı İVME paketinde olduğu gibi enflasyon endeksli olacak ve TÜFE’deki düşüş kredi maliyetini de düşürecek. Ekonomi Değer Kredisi ismi ile devreye alınacak yeni paketin piyasalardaki rahatlamaya büyük katkı vereceği öngörülüyor.
Finansman yükü azalacak
12 bankanın katıldığı paketin en önemli amacı; işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olacak. Paket, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı olacak. Ekonomi Değer Kredisi için, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ DIŞI tüm işletmeler kapsama alındı.
Enflasyondaki düşüş maliyeti azaltması öngörülüyor
Bankaların sunacağı kredi enflasyona endeksli değişken faizli olacak. Böylece, enflasyon oranları doğrultusunda; firmaların finansman maliyetlerinin de azalması öngörülüyor. Aynı zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif-pasif bilançolarını hedge etmiş olacak.

Paket kapsamında TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları ise şöyle olacak:

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: