e-Ticarette 300 milyar liralık 2023 hedefi

HomeDünya Ekonomisi

e-Ticarette 300 milyar liralık 2023 hedefi

TBMM Başkanlığı'na sunulan On Birinci Kalkınma Planı'na (2019-2023)  göre, kalite odaklı yenilikçi yaklaşım ve uygulamalar

İVME pkaetinden 45 bin 706 adet kredi kullandırıldı
Doğalgaza yeni zam mı geliyor?
General Mobile, Amazon ile İngiltere pazarında
TBMM Başkanlığı'na sunulan On Birinci Kalkınma Planı'na (2019-2023)  göre, kalite odaklı yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarla Türkiye'nin, ticaretin  kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği ve korunduğu önemli  ticaret merkezlerinden biri olması amaçlanıyor.
 
Bu kapsamda, tarım ve imalat sanayi sektörlerindeki gelişmelerle  tüketicilerin faydası gözetilerek toptan ve perakende ticarette piyasa  işleyişinde karşılaşılabilecek aksaklıklar giderilecek.
 
Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) yazılım işlemleri tamamlanarak  PERBİS Yönetmeliği hazırlanarak uygulamaya konulacak.
 
Toptancı hallerinin ve benzeri yapıların modernizasyonunu sağlamak  üzere mevzuat çalışmaları tamamlanacak.
 
"GÜVEN DAMGASI" YAYGINLAŞTIRILACAK
 
e-Ticarette güvenin sağlanması konusundaki çalışmalar tamamlanacak,  özellikle coğrafi ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye'nin rekabet avantajı  olan bölgelerde ikili ve çok taraflı anlaşmalar yoluyla e-ticaret pazar payı  artırılacak.
 
Güven Damgası Sistemi'nin kullanımı yaygınlaştırılacak. e-Ticaret  yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve e-ticaret verilerinin sağlıklı bir  şekilde takip edilmesine yönelik Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'nin yazılım  işlemleri tamamlanacak ve sistem uygulamaya alınacak.
 
Türkiye'nin e-ticarette bölgesel bir merkez olması amacıyla İstanbul  Havalimanı'na yakın bir konumda depolama, gümrükleme, gönderim ve iade  süreçlerinin bir arada yürütülebileceği ve tüm ilgili kurumların koordinasyon  içinde hizmeti vereceği bölgesel bir üs kurulacak.
 
İHRACAT E-TİCARET KANALIYLA ARTIRILACAK
 
e-Ticaret kanalıyla ihracatın artırılması amacıyla yerli firmaların  elektronik pazar yerlerinde bulunmaları desteklenecek.
 
İlgili kurumların koordinasyonuyla sınır ötesi e-ticarette ürünlerin  iade alınması sürecinin kolaylaştırılmasına ilişkin mevzuat düzenlemeleri  yapılacak ve uygulama iyileştirilecek.
 
e-Ticarette ürün güvenliği denetimlerinin sağlanması konusunda model  geliştirilecek ve ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler yapılacak.
 
Bilinçli tüketimi yaygınlaştırıcı tanıtım ve farkındalık faaliyetleri  yürütülecek. Tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet endeksi oluşturulacak.
 
Plan dönemi sonunda, lisanslı depo sayısının 140'a, perakende  pazarında e-ticaretin oranının yüzde 10'a, Güven Damgası alan işletmelerin  sayısının 5 bine, e-ticaret işlem hacminin 300 milyar liraya, internet üzerinden  alışveriş yapanların oranının yüzde 43'e çıkarılması hedefleniyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: