DTO’nun gündeminde ‘KOBİ’lere hibe’vardı

HomeTürkiye Ekonomisi

DTO’nun gündeminde ‘KOBİ’lere hibe’vardı

KOCAELİ Haberi İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Kürşat Bal başkanlığında gerçekl

DOSABSİAD üyelerine ‘Yeni Ekonomi’nin kapılarını açıyor – Bursa haber
16 Ocak 2021 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi – 15 Ocak 2021 Cuma Evde Bakım Aylığı Parası Yattı Mı?
İrfan Donat Tarım ve gıda sektöründe yeni yatırım ve fırsatlar

KOCAELİ Haberi
İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Kürşat Bal başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısına; Liman Başkanı Murat Müftüoğlu, Evyapport Genel Müdürü Ali Keskin, Evyapport Destek Hizmetler Müdürü Sedat Topuz ve meclis üyeleri katılım sağladı. Adenyum Teknoloji İş Geliştirme Direktörü Serkan Seyhan, meclis toplantısında “KOBİ’lerde Hibelere Erişim Stratejisi” konu başlıklı sunum gerçekleştirdi. Sunumda, girişimciliği geliştirme destek programları, iş geliştirme, Ar-Ge, gemi ve yat sektörüne yönelik tasarım destekleri detaylarıyla katılımcılara aktarıldı.
DENİZCİLİĞE KATKI
Başkan Vedat Doğusel, açılış konuşmasında Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu ile birlikte düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi” adlı panelin öneminden bahsetti. Doğusel, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin denizleşme potansiyelinden deniz ulaştırması ve limancılığına; gemi bakım ve onarımından deniz hukukuna, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesinden proje finansmanına kadar her konunun masaya yatırıldığı bu panel, Türk denizciliği açısından büyük öneme sahip. Buradan çıkan sonucun hem Türk denizciliğine hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliğine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.
HİBE DESTEĞİ
Serkan Seyhan ise, KOSGEB, TÜBİTAK, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, Enerji Bakanlığı, İŞKUR, Tarım Bakanlığı ve AB’nin hibe desteği sunduğunu ifade ederken, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’nın da ayrıntılarını anlattı. İşletme geliştirme, Ar-Ge, endüstriyel uygulama, tekno yatırım, tekno pazar, stratejik ürün, KOBİGEL ve işbirliği başlıklarındaki destek programlarını anlatan Seyhan, KOBİ’lerin bu destek programlarını iyi takip etmesi gerektiğini söyledi. Seyhan, gemi ve yat sektöründeki tasarım desteğiyle ilgili, “Gemi ve yat sektöründe faaliyet gösteren şirketler, Türkiye’deki tasarım şirketlerinden tasarım hizmetleri alırsa, tasarım hizmetine ilişkin giderler için yıllık 200.000 dolara kadar hibe desteği verilir. Bu destek de yüzde 50 oranındadır ve 5 yıl boyunca verilir. Toplamda verilen dış ticaret teşviki 1 milyon dolara ulaşabilir” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: