Çanakkale Ticaret Borsası Çanlı Üyeleri İle İftarda Buluştu

HomeTürkiye Ekonomisi

Çanakkale Ticaret Borsası Çanlı Üyeleri İle İftarda Buluştu

İftar öncesi kısa konuşma gerçekleştiren Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, “Ticaret Borsası olarak düzenlemiş olduğumuz

“Hurda Teşvik Yasası”na devam kararı gelebilir
Türkiye’de yerli hava yollarının taşıdığı yolcu sayısı 2000’den bu yana 8 kat arttı
İki bankadan daha kredi ötelemesi

İftar öncesi kısa konuşma gerçekleştiren Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, “Ticaret Borsası olarak düzenlemiş olduğumuz bu İftar Programı’nda sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu anlamlı günlerde yemeğimize katılan ve aynı sofranın etrafında bir araya geldiğimiz her bir misafirimize bu vesileyle şükranlarımı sunuyor, tüm misafirlerimizin ramazan-ı şeriflerini kutluyorum.”

Çan İlçesinin İlimize, bölge ekonomisine, hatta Ülke ekonomisine en fazla değer yaratan ilçelerimizden biri olduğunu belirten Başkan Kaya Üzen, ilçemiz hayvancılık sektöründe öncü. Ayrıca Etili Seramik, Pera Seramik ve Kale Seramik firmalarımız bu ilçemizde bulunmakta. Bu şirketlerimiz Çanakkale […] Gelen Şirketler Listesinde yer almakta. Bunlar onur verici tablolar. Bizler ümit ediyoruz ki böyle firmalarımız daha da çok olsun. Ve İlimiz ile beraber Ülkemiz de kazansın” dedi.

Başkan Üzen ayrıca,“Ticaret Borsası olarak, İftar yemeklerimizi tüm ilçelerimizde düzenliyoruz. Düzenlenen bu iftarlarla üyelerimiz ve firmalarımız adına yapılması gerekenler ile ilgili hep beraber istişarelerde bulunmaktayız. Bizler kocaman bir aileyiz. Birlik, beraberlik sofralarımızın hiç bozulmaması umudu ile Çanakkale Ticaret Borsası olarak bütün İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutluyoruz” dedi.

Kaya Üzen ‘in ardından konuşma yapan Meclis Başkanı Abdullah Deniz, iftar yemeğine teşrif eden herkese teşekkür ederek sözlerine başladı.

Deniz, “Çanakkale’mizde son yıllarda yatırımlarla değerlerimize değer katacak projeler gerçekleşiyor. Bu yatırımlar Çanakkale’mizde temeli atılan dünyanın en uzun köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü. Yapılan köprü ile endüstrileşme, sanayileşme, ülkemize katma değer oluşturacak yatırımlar ve istihdam artacak.

Ayrıca Çanakkale’miz için önemli bir yatırım olan bir diğer proje ise tarım hayvancılık ile yapımına hızla devam edilen Çanakkale’nin tarıma dayalı ekonomisine ivme kazandıracak olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi. Bu projelerimiz ile hem İlimiz ve hem de Ülkemiz kazanacak.

Bizler iş dünyası ve Çanakkale’miz adına, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, İlgili bakanlarımıza, Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ya, Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan’a, Vekilimiz Sayın Jülide İskenderoğlu’na ve Ezine Kaymakamımız Ali İkram Tuna’ya minnet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz”dedi.

Meclis Başkanı Deniz, bilindiği üzere bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. İlimizde de özellikle yoğun termik santrallerin bulunduğu, Çan- Biga Bölgemizde kenevir yetiştirilmesine izin verilmesi halkımızın yaşam seviyesinin artmasına, sağlıklı koşullar yaratmasına büyük fayda sağlayacağı düşüncesindeyiz. Kullanım alanı ve yararları saymakla bitmeyen kenevir ekiminin bir devlet politikası olarak ele alınıp üretiminin teşvik edilmesi son derece yararlı ve umut verici. Bu hamlenin ekonomimize büyük bir katma değer sağlayacağını umuyoruz. Bu düşünceler doğrultusunda tekstilden otomobil sektörüne geniş kullanım alanı bulunan kenevirin ilimizde üretimine izin verilmesi hususunda bizlerin de talepleri oldu. bunun onaylanmasını ümit ediyoruz” dedi.

Deniz ayrıca, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek için ‘Herkese yeni bir küçükbaş projesi’adıyla yeni bir destek programını hayata geçireceklerini açıkladı. Bizde İlimizde bunu Küçükbaş İhtisas OSB ile perçinlemeye çalışıyoruz. Bu konuda […] teknik heyet ziyareti planladık. Çiçekçilik Seracılık ile ilgili IPARD’ın programları var. Bugün katma değeri yüksek olan ihracat yapan seramik fabrikamız var Pera Seramik var Etili Seramik var. Çan’da daha dinamik kobilerin oluşmasını istiyoruz. Bu zor günleri atlatıp üretim yapılmasını istiyoruz.

İftar öncesi bir konuşma gerçekleştiren Çan Belediye Başkanı Bülent ğz “Güzel bir iftar gecesindeyiz. Ticaret Borsası Başkanımız Kaya beye ve değerli yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Ramazan ayının hayırlar getirmesini diliyorum. Bugün yaşadığımız ekonomik kriz sadece Türkiye’de yaşanmıyor tüm dünyada bugün maalesef bir ekonomik kriz var. Tüm esnaflarımızca, işadamlarımızca tüm ülkece bu ekonomik krizden çıkış yolları arıyoruz. Bu çıkış yollarından en önemli faktörlerden birisi üretim. Ülke olarak üretmek zorundayız daha fazla üretmek zorundayız. Bizde Çan’da yaşıyoruz Sorumlu olduğumuz ilçe Çan.Çan bu anlamda daha […] fazla değerlerini marka haline getirmeli Bizde yerel yönetim olarak neler yapabiliriz? Esnaflarımız ile işadamlarımız ile Çan’ımıza değer katacak anlamında neler yapabiliriz? Esnaflarımızın, işadamlarımızın emrinde olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bizim üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Yatırımcılarımızın ilçemize gelmesi çok önemli bunun için biz ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bununla ilgili de planlamalarımızı çalışmalarımızı iş adamlarımız ile birlikte yapmaya hazırız.

Başkan Bülent ğz konuşmasında ayrıca, Çanakkale 1915 köprüsünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği üzere 2022’de tamamlanacak olduğunu biliyoruz. Köprü bittikten sonra da otobanın Çan üzerinden geçeceğini biliyoruz. Köprünün ve otobanın da tamamlanması ile Çan ilçesi birçok ilçeden daha da önem arz edecek. Bu anlamda Çan’ın daha fazla önünün açılacağı ve Çan’a daha da yatırım olacak. Bunu da önemsiyoruz.

ğz son olarak, Ben bu süreçten sonra Ticaret Borsamız ile işadamlarımız ile yönetimi ile birlik, beraberlik içerisinde onların görüşleri, talepleri bizlere yön vermesi çok çok önemli. Biz her türlü fikre, düşünceye açık olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. […] Allah Kabul etsin diyorum “ dedi.

Belediye Başkanı Bülent ğz’ün konuşmalarının ardından İlçe Müftüsü Mustafa Korkmaz tarafından Mübarek Ramazan ayı dolayısıyla bir dua gerçekleştirildi.

Düzenlenen iftar programı oruçların açılmasının ardından, Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Borsa Meclis Üyeleri misafirler ile sohbet ederek, görüş alışverişinde bulundular.

İftar yemeğine, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Üyesi Birol Çetin, Meclis Üyesi Vayit Tüzgen ve Genel Sekreter Sevcan Elver’in ev sahipliğini yaptığı iftar yemeğine, Kaymakam Mustafa Gürdal, Belediye Başkanı Bülent ğz, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Akpınar, İlçe Jandarma Komutanı Mete Yavuz, İlçe Müftüsü Mustafa Korkmaz, Vergi dairesi Müdürü Bekir Korucu, Mal Müdürü Bülent Bulut, Esnaf Sanatkarlar Odası başkanı Emin Görgün, Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemali Ergin, Borsa üyeleri, muhasebecileri, Çan İlçesine bağlı Muhtarlar ve basın mensuplarından oluşan 280 kişi katılım sağladı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: