Büyümenin lokomotifi değişime öncülük edenler

HomeTürkiye Ekonomisi

Büyümenin lokomotifi değişime öncülük edenler

Samsun’daki törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurul

AMD’den yeni dizüstü platformu | BTDÜNYASI.net
Halkbank İhtiyaç Destek Kredisinin Cevabı Hala Gelmedi
KOBİ’lere ve Teknopark firmalarına 750 Milyon lira destek

Samsun’daki törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ğztürk Oran, çok sayıda Oda-Borsa Başkanı ile TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanları katıldı. Ulu ğnder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi törenle açıklandı.

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda temel hedefi, yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmektir. Bu doğrultuda da sektörlerde özellikle teknoloji, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla yer vermemiz gerekiyor” dedi.
VİZYONER EKONOMİ
Girişimciliği sadece bir işletmeyi açmak olarak değil, aynı zamanda bir yenilik geliştirmek, bir değişime öncülük etmek olarak anladığını kaydeden Pekcan, “Girişimci, hayali geniş olan, toplumun ihtiyaçlarını ve fırsatlarını sezebilen, ileriyi görebilendir. Bugün sizler de ileriyi görebildiğiniz ve vizyoner ekonomik politikalar üretebildiğiniz için buradasınız” şeklinde konuştu.

Bakan Pekcan konuşmasında, geçen yıl imalat sanayinde yüzde 3.5 olan yüksek teknolojili ürün ihracatı oranını, OECD ortalaması olan yüzde 14’e ulaştırmak için politika oluşturduklarını vurguladı.
BAKANDAN ‘DESTEKLERİ KULLANIN’ ÇAĞRISI
Bakan Ruhsar Pekcan, girişimciler ve büyümek isteyen şirketler için şu bilgiyi verdi: “Katma değeri yüksek ve markalı ürün ihracatımızı artırmak için KOBİ düzeyinden başlayıp, kurumsallaşma ve küresel marka olma yolunda ilerleyen her seviyedeki ihracatçımıza bu yıl 3 milyar 104 milyon TL civarında destek vermeyi öngörüyoruz. Lütfen bu destekleri kullanın. kolaydestek.com.tr’den hepsini rahatça görebiliyorsunuz.”
GELECEK DİJİTAL TİCARETTE
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gerek iç ticarette gerekse ihracatta rekabet gücünü artırmak üzere yeni politikalar geliştirdiklerini belirtti. Pekcan, şunları söyledi: “Bakanlığımız teşkilatı altında blockchain, davranışsal iktisat gibi yeni kavramları, yeni teknolojileri, genç ve kadın girişimcileri takip eden daireler kurduk. Yine yenilikçi sektörlerde kendini kanıtlamış girişimcilerle beraber ortak inovatif ticari politikalar geliştirmek üzere ‘Yenilikçi […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: