Bundesbank’tan ikinci çeyrekte ‘büyüme’ uyarısı

HomeDünya Ekonomisi

Bundesbank’tan ikinci çeyrekte ‘büyüme’ uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ekonomiye yönelik bu yılın haziran ayı raporunu yayımladı. Raporda, Alman ekonomisinde bu yılın birinci &c

Salgın Fırsatçılarına Darbe, Korona En Çok Fırsatçıları Vuracak
Bor karbür üretimi anlaşmasında sona gelindi
Koronavirüs İçin Bazı Ek Tedbir Paketleri Açıklandı İşte O Tedbirler
Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ekonomiye yönelik bu yılın haziran ayı raporunu yayımladı. Raporda, Alman ekonomisinde bu yılın birinci çeyreğinde büyümesine sebep olan özel faktörlerin devam etmediği için ekonominin küçüleceği uyarısı yapıldı.
 
Bankanın raporunda, "Bu yılın birinci çeyreğinde büyümeye katkıda  bulunan özel faktörler sona eriyor veya tersine dönüyor. Alman ekonomisi bu yılın  ikinci çeyreğinde hafifçe küçülebilir." ifadesine yer verildi.
 
Raporda, Alman inşaat sektöründeki faaliyetlerin, kış aylarında ılımlı  geçen havanın etkisiyle ilk çeyrekte faaliyetlerini artırdığı hatırlatılarak, ancak sektör faaliyetlerinin soğuduğu bir sürece girildiği belirtildi.
 
Bundesbank’ın raporunda, Alman ekonomisinin Brexit, ticaret  ihtilafları ve küresel ekonomideki yavaşlamadan kaynaklanan küresel ekonomik  dalgalanmalarla karşı karşıya kaldığının altı çizilerek, “Bu faktörler, ihracata  dayalı imalat sektöründe etkisini göstermektedir.” ifadesi kullanıldı. Bununla  birlikte, Alman ekonomisinde yurt içi odaklı sektörlerin güçlü kalmaya devam  ettiğine işaret edilen raporda, “Ekonomideki ikilik devam edecek.”  değerlendirmesine yer verildi.
 
Avrupa'nın en büyük ve dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya  ekonomisi, geçen yılın son iki çeyreğinde büyümenin durmasının ardından bu yılın  birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4'lük büyüme kaydetmişti.
 
Alman ekonomisinde bu yılın birinci çeyreğinde görülen büyümede, mali  önlemlerin özel tüketimi artırması, geçen yıl üretimde yaşanan sıkıntılardan  sonra otomobil satışlarının toparlanması ve kışın ılımlı geçmesinden dolayı  inşaat sektörünün canlı kalması önemli rol oynamıştı.
 
Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki  yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye  devam ederken, 17 Nisan’da Alman hükümeti, bu yıl için daha önce yüzde 1 olarak  açıklanan resmi büyüme beklentisini yüzde 0,5’e düşürdü. Bundesbank ise 7  Haziran’da Almanya’nın bu yıl için büyüme tahminini yüzde 1,6’dan 0,6’ya düşürmüştü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: