Bu da paket enflasyonu: 10 ayda sekiz paket

HomeTürkiye Ekonomisi

Bu da paket enflasyonu: 10 ayda sekiz paket

ARTI GERÇEK - Geçen yılın ağustos ayından bu yana hükümet, ekonomide yaşanan olumsuz hava nedeniyle arka arkaya paket açıklıyor. Maliye ve Hazine Baka

İSO’ya göre’Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’belli oldu
İşletmeler neden içerik stratejisi oluşturmalı? | Lojistikçilerin Sesi
Koronavirüse karşı 100 milyar liralık paket!

ARTI GERÇEK – Geçen yılın ağustos ayından bu yana hükümet, ekonomide yaşanan olumsuz hava nedeniyle arka arkaya paket açıklıyor. Maliye ve Hazine Bakanı Brat Albayrak tarafından açıklanan ekonomide alanındaki paketler adeta havada uçuşuyor. Kimi paket esnafı ilgilendirirken kimisi de birebir vatandaşın ve patronun cebini ilgilendirirken, geçen hafta açıklanan son paketle birlikte Ağustos 2018’den bu yana açıklanan ekonomik paket sayısı sekize çıktı.

İLGİLİ HABER

Bugüne kadar açıklanan paketler tarih sırasıyla şöyle:
10 AĞUSTOS 2018: YENİ EKONOMİ YAKLAŞIMI PAKETİ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi yaklaşımını programı kapsamında açıklamalarda bulunmuştu. Albayrak bu alandaki adımların atılmasıyla birlikte güçlü temellerle yola çıkılacağını ve bu süreçle birlikte 2018, 2019 yılında Türkiye birinci fazı bitirip istikrarlı büyüme dediğimiz ikinci faza geçeceğini söylemişti.

Albayrak, yeni ekonomik yaklaşımının genel mimarisini 3+1 seklinde yorumlamıştı. Bunlar sırasıyla şöyleydi:

1- Ekonomik dengelenme : Enflasyonla mücadele… Mali disiplin sıkı bir Ankara Maliye Bakanlığı göreceğiz.

2- İstikrarlı büyüme : Enflasyonla mücadele büyüme politikaları ile büyüme el ele gidecek.

3- Adaletli paylaşım: İstikrarlı sağlanan sağlam temellerin üzerine oturttuğumuz bu büyümeyi bu manada milletimiz açısından çok daha önemli bir faza taşıyacağız.

+1 Türkiye’nin dünyadaki en gelişmiş ülkelerin göstergelerine ulaşılması sağlanacak.
20 EYLÜL 2018: YENİ EKONOMİ PROGRAMI PAKETİ
Bu programın başlığı ‘Dengelenme, disiplin, dönüşüm’ olarak tanımlandı. Peki açıklanan bu programın içeriğinde neler vardı? İşte cevabı…

Yeni Ekonomi Programı’nda işsizlik beklentisi hedefleri ise 2018’de yüzde 11.3, 2019 için yüzde 12.1, 2020 için yüzde 11.9 ve 2021 için yüzde 11.8 olarak açıklanmıştı. Bugüne bakıldığında ise işsizlik rakamları düşmüyor. Aksine […] ettiğimiz gibi dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki yukarı oynaklık geride bırakıldı. Kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlamalarda dengelenme sağlamıştır.”

Yine bu kapsamda Albayrak, KDV ve ğTV indirimlerinin başlatıldığını açıklanmıştı. KOBİ’lerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için Devlet Destekli Alacak Sigortası devreye alınmıştı.
10 OCAK 2019: KOBİ DEĞER KREDİSİ PAKETİ
Tüm sektörlerden yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan KOBİ’ler için Kobi Değer Kredisi verildi.
10 ŞUBAT 2019: SERACILIK KREDİ PAKETİ (SKP)
Yine bu tarihte seracılık altyapısının güçlenmesine ve verimliliğin artırılmasına önemli katkı sağlayacak olan, Hazine destekli Ziraat Bankası kredi paketi açıklandı. Bu paketle tarımsal faaliyetlerin artırılması hedefleniyordu.
1 MART 2019: KOBİ DEĞER KREDİSİ-2
Hazine garantili, toplamda 25 milyar TL’lik yeni paket açıklandı. Buna göre; Ciro ve faaliyet alanına göre 1.5 milyon TL’ye kadar kredi verilecekti.
10 NİSAN 2019: YAPISAL DğNÜŞÜM ADIMLARI PAKETİ
Bu paket kapsamında Albayrak şu bilgileri paylaşmıştı: “Reformun başında finansal sektör geliyor. İlki de bankacılık sektörü olacak. Kamu bankalarına 28 milyar DİBS verilecek. Kamu bankalarının bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. ğzel bankaların ihtiyaç halinde hazır tuttukları yeniden sermayelendirme planları çerçevesinde sermayesi artırılacak. Sektörün daha dirençli hale getirilmesini önemsiyoruz.” 23 MAYIS 2019: İVME (İLERİ, VERİMLİ, MİLLİ ENDÜSTRİ) PAKETİ
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak son olarak İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi’ni açıklamıştı. Buna göre yıl sonuna kadar 30 milyar TL’lik kredi hacmi oluşturuldu. Krediler üç temel sektöre verilecek. Hammadde ve aramalı ithalatı, makine ve teçhizat yatırımları ve tarım sektörü. Faiz […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: