Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.06.2019)

HomeTürkiye Ekonomisi

Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.06.2019)

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN! MAKROEKONOMİ Trump’ın, Çin ile varılacak bir ticaret anlaşmasını kişisel olarak beklemeye aldığını söylemesinin

Finansal Teknoloji 04 Kasım 2019 Pazartesi, 10:08 Türk fintech bölgenin lideri oldu
Kocaeli, KOBİS’i çok sevdi
ŞEHRİN KALKINMASINDA DTO’NUN ROLÜ ANLATILDI

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!
MAKROEKONOMİ
Trump’ın, Çin ile varılacak bir ticaret anlaşmasını kişisel olarak beklemeye aldığını söylemesinin ardından küresel risk iştahının baskılandığı gözleniyor. Trump, Çin’e yönelik ek ithalat vergileri için bir son tarih belirlemediğini de belirtti. Bu kapsamda, ABD, Avrupa ve Asya hisse senedi borsalarında satıcılı seyir gözlendi.

ABD’de önceki gün açıklanan ve beklentilerden zayıf gelen yıllık bazda ÜFE verisinin ardından, TÜFE’de de ılımlı seyrin devam etmesi, piyasalarda Fed’in bu sene faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentilerin korunmasını sağlıyor.

Veri takvimi açısından görece sakin bir güne başlıyoruz. TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde nisan ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklanacak. Ayrıca bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogroup) Toplantıları bulunuyor ve özellikle İtalya’nın bütçe görünümü ile ilgili kararlar piyasalar tarafından yakından izlenebilir. Diğer yandan, bugün İsviçre Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunuyor. İsviçre Merkez Bankası’nın, -%0,75 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit tutması bekleniyor. Yurtiçinde ise veri takvimi bugün sakin.

Yurtiçinde dün TCMB faiz kararı takip edildi.

Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %24 seviyesinde sabit bıraktı ve sıkı duruşunu korudu. Merkez Bankası, önümüzdeki döneme yönelik net bir gevşeme sinyali vermezken, sıkı parasal duruşun korunarak enflasyondaki düşüş sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Her ne kadar Merkez Bankası önümüzdeki toplantısına yönelik net bir gevşeme sinyali vermese de TL’deki ılımlı seyrin sürmesi de dikkate alınarak Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki PPK toplantısında, enflasyon patikasıyla uyumlu olarak faiz indirimine başlaması olası görülebilir. Piyasa katılımcıları, yılın ikinci yarısında toplamda ortalama 250 baz puan civarında faiz indirimi beklemekte (Piyasa katılımcılarının beklentileri, 200-500 baz puan faiz indirimi aralığında değişiyor.)

Merkez Bankası, haziran ayı PPK karar notunda büyüme ve cari denge görünümüne dair bir değişikliğe de gitmedi.

Karar metninden, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyrin fiyat […] ocak-mayıs döneminde toplam -66,74 milyar TL açık verdi. Hazine nakit bütçe dengesi, 2018 yılının tamamında ise -70,4 milyar TL açık vermişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın geçtiğimiz ay KOBİ’lere yönelik olarak açıkladığı İVME kredi paketinden sonra, dün ayrıca KOBİ’ler ve KOBİ dışı tüm işletmeler için büyük bir destek paketi daha açıklandı. Yeni kredi paketi “Ekonomi Değer Kredisi” ismi ile devreye alınacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 3 kamu bankasının da dahil olduğu 12 bankanın katılımı ile reel sektöre yönelik 25 milyar TL’lik yeni destek paketinin devreye alındığı bildirildi.

ğte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi kartlarında taksit sınırlarını gevşetici düzenlemeler yaptı. BDDK’dan yapılan açıklamada, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, elektronik eşya alımlarında 3 aydan […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: