“Borç hapiste değil çalışarak ödenir”

HomeTürkiye Ekonomisi

“Borç hapiste değil çalışarak ödenir”

Son yıllarda uygulanan yanlış ekonomik politikalar sonucunda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çeklerini ödemekte zorluk çeken ve bu nedenle beş y

Merkez Bankası, kendi dijital parasını çıkarmayı planlıyor
TBB’den Duyuru/​Çek ödeme destek kredisi ve kredi desteği hakkında
Bursa’da iş insanları’AB Projesi Kabulü ve Sonrası’nı konuştu

Son yıllarda uygulanan yanlış ekonomik politikalar sonucunda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çeklerini ödemekte zorluk çeken ve bu nedenle beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalan sanayicilerin ve esnafların yaşadıkları sorunlarla ilgili açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Sanayicimiz ve esnaflarımız üretim yapmak,, borçlarını ödemek ve ülke ekonomisine katkı vermeye devam etmek istiyorlar. Ancak bu insanlara imkan sağlamak yerine çekleri karşılıksız çıktı diye hem üretim yaptıkları makinalarına el koyuluyor hem de beş yıla kadar hapis cezası veriliyor. Hapisteki […] Bu insanların makinalarına el koymak ya da bu insanları hapse atmak çare değil. Hapse atmak yerine destek olunsa, üretim yapmaya devam etmelerine fırsat sağlansa hem borçlarını ödeyecekler hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar.” dedi.

Ekonomik kriz küçük sanayicimizi ve esnafımızı bitirmiştir

Ülkede bir ekonomik kriz yaşandığını, bu krizin her geçen gün derinleştiğini belirten Erbay şunları söyledi: “Krizden çıkmanın tek yolu üretim yapmaktır. Ancak üretirsek istihdam sağlanır, borçlar ödenir ve devlet vergisini alabilir. Küçük ve orta ölçekteki sanayicimiz ile esnafımız ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptir. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz, döviz karşısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, üretim maliyetlerinin artması gibi nedenlerden dolayı ekonomimizin motorlarından olan KOBİ’lerimiz ve esnafımız büyük sıkıntılar içine girmiş, üretimlerinde ve ticari hayatlarında çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya kalmış ve çeklerini ödeyemez duruma gelmişlerdir. Şimdi bu insanları ‘çeklerini ödeyemedin’ diyerek hapse atmak ne kadar […] sanayicimiz tam da çözüm üretilmesini istedikleri mağduriyetleri nedeniyle Meclis kapsında gözaltına alındı ve cezaevine götürüldü. Şu an tutuklu yüzlerce sanayici ve esnaf borçlarını ödeyememektedir. İçinde bulunduğumuz kriz ortamında bu durumun ekonomimize etkileri ve zararları nelerdir iyi düşünülmelidir. Biz de bu durumun ülke ekonomisine zararlarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve çözüm üretilmesi için TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulması için önerge vereceğiz.

Devlet de kaybediyor alacaklı da kaybediyor

Çeklerini ödeyemeyen sanayicimizi ve esnafımızı hapse atmak […] işyerlerinde çalışan binlerce emekçi yurttaşımız işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Diğer yandan aileler dağılmakta ve sosyal bir sorunla karşı karşıya kalmaktayız.

Alacaklı firmalar mağdur, borçlu firmalar da yok edilmeden, ‘ekonomik suça ekonomik ceza’ ilkesine uygun bir şekilde, ortak akıl çerçevesinde oluşturulacak çözümlerle her iki taraf içinde yaşanan bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için, çeklerin sigortalanması ve çeklerden doğacak risklere bankaların da ortak olması gibi çözüm önerilerinin de tartışıldığı gerekli düzenlemeler yapılmalı ve sanayicilerimiz ile esnafımızın tekrar üretime başlamasının imkanları yaratılmalıdır. HABER MERKEZİ

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: