Avrasya Yatırım: Seçim sonrası S-400’den çark edilecek, dolar düşecek

HomeTürkiye Ekonomisi

Avrasya Yatırım: Seçim sonrası S-400’den çark edilecek, dolar düşecek

[...] demişti. 'Dün dündür bugün bugündür.' AKP döneminde yapılan zikzaklar, çarklar, hem devletin hem milletin menfaati için bir takım değişimler gör

İş-Yaşam İhracatı tabana yayacak sistem geliyor
Haksız Alınan Halkbank Kart Aidatı
eLogo’da hedef bir servis şirketi olmak

[…] demişti. ‘Dün dündür bugün bugündür.’ AKP döneminde yapılan zikzaklar, çarklar, hem devletin hem milletin menfaati için bir takım değişimler görülmüş mü?

Benim aklıma gelen, 19 Nisan 2015 tarihi geliyor ki, Erdoğan koalisyon için, ‘Koalisyon kriz, işsizlik, eski Türkiye demektir, yeni Türkiye için başkanlık sistemine ihtiyacımız var’demişti. 3 Haziran’da ise, seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı ile koalisyon arayışına girilebileceğini söylemişti.

Bülent Arınç’ın sözleri aklıma geliyor. Mavi Marmara gemimiz vardı, İsrail’in saldırısına maruz kalmıştı. Arınç, ‘İsrail’in saldırısı yanıtsız kalmayacak’ beyanı olmuştu. Sonra da, ‘Kimse bizden İsrail’e savaş ilan etmemizi beklemesin’ demişti.

Siyasi kararlar değişebilir. S-400 konusunda da seçimden sonra ciddi dönüşümler olabilir. Hepsi de iktisadi gerekçeler.

Durgunluğa girmiş bir Türk ekonomisi varken, beş üzeri kurda sanayi dışa bağımlılık nedeniyle felç olmuşken, ticaret savaşlarının küresel krizi tetikleme ihtimali varken, Merkez Bankası’nın net rezervlerinin eksiye düştüğü bir durum varken, esnaf ve KOBİ’lerin kan ağladığı, işsizliğin alıp başını gittiği bir durum varken, borç kaynağımız sadece Batı iken, dış ticaretimizin yarıdan fazlasını Batı ile yapıyorken, bir tweet ile bu kırılgan ekonomi 7.21 kur seviyesine ulaşıyorken, S-400 alıp CAATSA yaptırımlarına maruz kalmayı, kuru yedi-sekiz-dokuz yapmayı kim göze alabilir merak ediyorum. CAATSA yaptırımları gelirse kur çift haneli olabilir. Bu rakamların Türkçe tercümesi ekonominin çökmesi ve tüm sektörlerin dışa bağımlılık nedeniyle krize girmesi demektir.

Çok net bir gerçek var. Rezervler zaten bitmiş ve daha da eksiye düşer. Sanayi komple batar. Bankacılık sistemi kredi üretemez hale gelir. Aynı anda yüzbinlerce kişi işsiz kalabilir. Ben iktidarın bu tabloyu göze alamayacağını düşünüyorum.

Böyle bir tabloda erken başkanlık seçimleri gündeme gelir. (İstanbul) Seçimlerden sonra Patriot […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: