HomeTürkiye Ekonomisi

Askıya alınan yatırımlar stabil kur ve düşük faizle hayat bulur

İş dünyası tarafından askıya alınan yatırımlar halen hayata geçmedi. Takım tezgahları sektörünün lider şirketi Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğ

İşte pandemi sonrası sıçrama yapacak işler
forbes 2020 türkiye’nin en zenginleri listesi
Aqtóbede kólikterdiń qar qursaýynda qalýyna jol tazalaýshylar kináli

İş dünyası tarafından askıya alınan yatırımlar halen hayata geçmedi. Takım tezgahları sektörünün lider şirketi Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu “Kurun oynaklığı ve faizlerin yüksek oluşu, yatırım ortamında belirsizliğe neden oluyor. Eğer […] kısa zamanda realize olacağını düşünüyoruz” dedi.

Döviz kurunda yaşanan oynaklık ve yüksek faiz yeni yatırımları engelliyor. Ülke içinde yaşanan belirsizlik ortamı da buna eklenince, yatırım ortamındaki güvensizlik daha da artıyor. Ekonominin lokomotifi konumunda bulunan sanayici ve KOBİ’ler, stabil olmayan döviz kuru ve faizlerin yüksek oluşundan şikayet ediyor. Yaşanan bu süreç, üretimin ana kaynağını oluşturan takım tezgahları sektöründe daha net belli oluyor. Sektörün en büyük şirketlerinden Tezmaksan Genel […] 2019 sonunda takım tezgahı kullanımındaki talep düşüklüğünü, yeni yatırımların gerçekleşmemesi, belirsizlik ortamı ve leasing firmalarının isteksiz oluşuna bağlıyor. Aydoğdu “Takım tezgahları kullanımı yüzde 3 küçülme ile, 2018 yılını 1.3 milyar dolar ile kapadı. Talepte ise yüzde 20 düşüş yaşandı. Biz Tezmaksan olarak ilk 6 ayda bir önceki yıla oranla yüzde 20 büyümüştük ancak 2’nci yarıdaki yüzde 20 daralmayla seneyi bütçelediğimiz gibi kapattık. Sektörün 2019 yılında yüzde 5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.
REBAKET İÇİN ÜRETİM ŞART
Takım tezgahları sektörünün yüzde 65 ile leasing ile yatırımlarını finanse ettiğini söyleyen Aydoğdu “Ancak şu anda bu oran sektörümüzde yüzde 5’e düştü. Eğer oranlar bu şekilde devam ederse yatırımlar yüzde 30’dan aşağı olmamak üzere düşer. Yatırımların devam edebilmesi için leasing […] SAVUNMA SANAYİİ CANLI

Üretim ve ihracatın otomotiv ve savunma sanayi özelinde büyüdüğünü söyleyen Aydoğdu, bu sektörlerdeki hareketliliğin umut verici olduğunu söyledi. Aydoğdu şöyle devam etti: “ğzellikle otomotiv sektörü savunma sanayiinde iş var. Bir şekilde işler devam ediyor. Ancak bunlar yatırıma dönüşmüyor. Yatırıma da ihtiyaç var. Yatırımlar sadece erteleniyor. Yatırıma elverişli bir durum olmadığı için erteleniyor. Eğer faizler biraz düşerse kurlar biraz stabil olursa zaten bekleyen yatırımların çok kısa zamanda realize olacağını düşünüyoruz. En büyük sıkıntı KOBİ tarafındaki küçük esnafta, en çok onlar etkileniyor. Bir şekilde ana sanayi yatırıma döndüğü esnada küçük esnafa da fason iş vererek onları da bir şekilde çarka dahil edeceğini düşünüyorum.”

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: