Anonim Şirket

HomeTerimler

Anonim Şirket

ÖNEMLİ: Tarihsel olarak, anonim şirketlerdeki yatırımcıların sınırsız yükümlülüğü olabilir, bu da, bir hissedarın kiş

Ekonomik güven endeksi belli oldu
Cumhurbaşkanı’na 6 maddelik öneri paketi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank rekor kırıldığını açıkladı
ÖNEMLİ: Tarihsel olarak, anonim şirketlerdeki yatırımcıların sınırsız yükümlülüğü olabilir, bu da, bir hissedarın kişisel mülküne şirket borçlarını ödemek için el konabileceği anlamına gelir. 
 
Anonim Şirket Nasıl Çalışır?
 
Şirket kurulmamışsa, anonim şirketin hissedarlarının şirket borçları konusunda sınırsız sorumluluğu vardır. ABD'de yasal kuruluş işlemi, bu yükümlülüğü hissedarın sahip olduğu hisselerin değerine indirgemektedir. Büyük Britanya'da "sınırlı" terimi benzer bir anlam ifade eder.
 
Anonim şirketin hisseleri devredilebilir. Anonim şirket halka açık ise, hisseleri kayıtlı borsalarda işlem görür. Özel anonim şirketin hisse senetleri ve hisseleri taraflar arasında devredilebilir, ancak devir işlemi, örneğin aile üyeleriyle yapılan anlaşmalarla sınırlıdır. 
 
Tarihsel olarak, anonim şirketlerdeki yatırımcıların sınırsız yükümlülüğü olabilir; bu, bir şirketin çökmesi durumunda borçları ödemek için bir hissedarın kişisel mülkiyetine el konulabileceği anlamına gelir. 
 
Anonim Şirketlerin Kısa Tarihçesi
 
Bazı kayıtlar, ilk anonim şirketin Avrupa'da 13. yüzyılın başlarında kurulduğunu ifade ediyor. Ancak, bu şirketler, maceracı yatırımcıların Yeni Dünya'da bulunabilecek fırsatlar hakkında spekülasyonlar yapmaya başladığı yüzyıl olan 16. yüzyıldan itibaren çoğalmış görünüyorlar.
 
Amerika’nın Avrupalılar tarafından keşfi, büyük ölçüde anonim şirketler tarafından finanse edildi. Hükümetler yeni topraklar için istekliydi ancak bu girişimlerle ilgili büyük maliyet ve riskleri üstlenmek konusunda isteksizdiler.
 
Bu girişimcileri bir iş planı hazırlamaya yönlendirdi. Yeni Dünya'ya seferlerini finanse etmek için para toplamak amacıyla girişim yapan birçok yatırımcıya hisse satacaklardı. Kaynakların kullanılması ve ticaretin geliştirilmesi potansiyeli birçok yatırımcının ilgisini çekmişti. Diğerleri, Yeni Dünya'da tam anlamıyla hak iddia etmek ve dini zulümlerden arınmış yeni topluluklar kurmak istedi.
 
Amerikan tarihinde, Londra'nın Virginia Şirketi en eski ve en ünlü anonim şirketlerden biridir. 1606'da Kral I. James, şu anda Virginia'da olan bir koloni oluşturma konusunda şirketin özel haklarına izin veren bir kraliyet sözleşmesi imzaladı. Virginia Şirketi'nin iş planı, bölgenin altın kaynaklarını kullanmaktan (ki hiç kaynak yoktu), Çin'e gidilebilecek bir rota bulmaya kadar iddialıydı (ki bulamadılar).
 
Pek çok zorluğun ardından, şirket Virginia'daki Jamestown kolonisini başarıyla kurdu, tütün üretimine ve ihracatına başladı. Ancak, 1624’de bir İngiliz mahkemesi, şirketin kapatılmasını ve Virginia’nın bir kraliyet kolonisine dönüştürülmesini emretti. Virginia Şirketi'ndeki yatırımcılar hiçbir zaman kâr elde edemedi.
 
Anonim Şirket Vs. Halka Açık Şirket
 
Anonim şirket terimi, şirket veya halka açık şirket terimleri ile sınırsız sorumluluk taşıyan bu tarihi birliktelik dışında neredeyse eşanlamlıdır. Yani, modern bir şirket, hissedar yükümlülüğünü sınırlandırmak için birleşmiş bir anonim şirkettir.
Her ülkenin anonim şirketlere ilişkin kendi yasaları vardır. Bunlar genellikle yükümlülüğü sınırlayan süreçleri içerir.
 

ÖNEMLİ BİLGİLER
 
  • Anonim şirket sahibinin hissedarları olduğu işletmedir.
  • Tarihsel olarak, bir anonim şirket kurulmamıştır ve dolayısıyla hissedarlar, şirketin borçlarından dolayı sınırsız sorumluluk altında kalabilir.
  • ABD'deki anonim şirket kuruluş süreci, hissedar yükümlülüğünü hisse senedinin değeriyle sınırlar.
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: