ANALİZ-Sabah Stratejisi(Ziraat Yatırım)

HomeTürkiye Ekonomisi

ANALİZ-Sabah Stratejisi(Ziraat Yatırım)

[...] kazanıyor. Sabah saatlerinde ABD on yıllık tahvil faizi %2,11 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Petrol fiyatları ise gerilemenin ardından bu

Türkiye’deki İş Yapma Kültürü ile ABD’deki Arasında Ne Gibi Farklar Var?
Dr. Canko, KOBIL’in Uluslararası Danışma Kurulu’nda – BThaber
“2020 yılında, 2019’daki başarımızın da ötesine geçmek için el birliğiyle çalışacağız”

[…] kazanıyor. Sabah saatlerinde ABD on yıllık tahvil faizi %2,11 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Petrol fiyatları ise gerilemenin ardından bugün arz kaynaklı beklentilerle toparlanma eğiliminde.

Yurtiçi tarafta dün zayıf risk ortamında BIST100 endeksi dalgalı bir seyir izledi ve günü 0,24 oranında düşüşle kapadı. Dün TCMB’nin sürpriz yapmayarak faizleri sabit tutması ardından Dolar / TL 5,77 seviyesinin altına sarkmasına karşın, günü 5,80’nin üzerinde kapadı.

Bu sabah ise 5,83 seviyesinin üzerinde yukarı yönlü hareket ediyor.

Veri tarafında bugün yurtdışında Almanya TÜFE ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecekken, […] kişisel olarak beklemeye aldığını söylemesinin ardından küresel risk iştahının baskılandığı gözleniyor. Trump, Çin’e yönelik ek ithalat vergileri için bir son tarih belirlemediğini de belirtti. Bu kapsamda, ABD, Avrupa ve Asya hisse senedi borsalarında satıcılı seyir gözlendi.

ABD’de önceki gün açıklanan ve beklentilerden zayıf gelen yıllık bazda ÜFE verisinin ardından, TÜFE’de de ılımlı seyrin devam etmesi, piyasalarda Fed’in bu sene faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentilerin korunmasını sağlıyor.

Veri takvimi açısından görece sakin bir güne başlıyoruz. TSİ 12’de

Euro Bölgesi’nde nisan ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklanacak. Ayrıca bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogroup)

Toplantıları bulunuyor ve özellikle İtalya’nın bütçe görünümü ile ilgili kararlar piyasalar tarafından yakından izlenebilir. Diğer yandan, bugün İsviçre Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunuyor.

İsviçre Merkez Bankası’nın, -%0,75 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit tutması bekleniyor. Yurtiçinde ise veri takvimi bugün sakin.

Yurtiçinde dün TCMB faiz kararı takip edildi.

Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %24 seviyesinde sabit bıraktı ve sıkı duruşunu korudu. Merkez Bankası, önümüzdeki döneme yönelik net bir gevşeme sinyali vermezken, sıkı parasal duruşun korunarak enflasyondaki düşüş sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Her ne kadar Merkez Bankası önümüzdeki toplantısına yönelik net bir gevşeme sinyali vermese de TL’deki ılımlı seyrin sürmesi de dikkate alınarak Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki PPK toplantısında, enflasyon patikasıyla uyumlu olarak faiz indirimine başlaması olası görülebilir. Piyasa katılımcıları, yılın ikinci yarısında toplamda ortalama 250 baz puan civarında faiz indirimi beklemekte (Piyasa katılımcılarının beklentileri, 200-500 baz puan faiz indirimi aralığında değişiyor.)

Merkez Bankası, haziran ayı PPK karar notunda büyüme ve cari denge görünümüne dair bir değişikliğe de gitmedi.

Karar metninden, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyrin fiyat […] ocak-mayıs döneminde toplam -66,74 milyar TL açık verdi. Hazine nakit bütçe dengesi, 2018 yılının tamamında ise -70,4 milyar TL açık vermişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın geçtiğimiz ay

KOBİ’lere yönelik olarak açıkladığı İVME kredi paketinden sonra, dün ayrıca KOBİ’ler ve KOBİ dışı tüm işletmeler için büyük bir destek paketi daha açıklandı. Yeni kredi paketi “Ekonomi Değer Kredisi” ismi ile devreye alınacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 3 kamu bankasının da dahil olduğu 12 bankanın katılımı ile reel sektöre yönelik 25 milyar TL’lik yeni destek paketinin devreye alındığı bildirildi.

ğte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi kartlarında taksit sınırlarını gevşetici düzenlemeler yaptı. BDDK’dan yapılan açıklamada, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, elektronik eşya alımlarında 3 aydan […] vergi ödemelerinde 9 aydan 12 aya, elektrikli eşya alımlarında 12 aydan 18 aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının ise 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verildiği bildirildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve Uluslararası

Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ABD ile Çin arasında devam eden ve Avrupa’ya da yansıyan ticaret savaşının diğer ülkeleri tehdit ettiğini ve durumun […] Slovakya, Polonya ve Romanya’yı kırılgan hale getireceğini dile getirdi. ğte yandan Draghi, son ECB faiz karar metninde yer alan genişlemeci politikayı sürdürme kararını savunarak, aşağı yönlü risklere dikkat çekti ve ekonomideki büyümenin canlandırılması için yeni yollar bulunması gerektiğini de belirtti.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket’in 2019 Mayıs ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %54 oranında artarak 397mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler […] bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 oranında artarak 1.769,5mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %28 oranında artarak 1.243,8mn TL olmuştur.

SEKTğR HABERLERİ

Bankacılık-Kredi Kartları: BDDK, kredi kartları ile yapılan alışverişlerdeki taksit sınırında değişikliğe gitti. Buna göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 12/06/2019 tarihli ve 8385 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında

Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin mobilya alımlarında on iki aydan […] verilmiştir. (1 Elektronik eşya:

Video, kamera, ses sistemleri, fiyatı 3.500 Türk Lirasının üzerinde olan televizyon vb. 2 Elektrikli eşya: Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri vb.)

BDDK, ayrıca banka kredi kartlarında ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcuna ilişkin düzenleme yaptı. Buna göre 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve

Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

e) ğdenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan […] ğdenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine, DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

AKFEN Holding (AKFEN): Akfen Holding A.Ş., TAV Yatırım Holding

A.Ş.’de bulunan, Şirketin toplam sermayesinin %21,68’ini temsil eden her biri 500 TL nominal bedelli 21.783.500 TL değerinde 43.567 adet C

Grubu pay, 10.05.2019 tarihli sözleşmeye istinaden 29.05.2019 tarihinde 500.000 USD bedelle Gazelle Yatçılık Gayrimenkul Turizm

Otomotiv İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye devir ve teslim etmiş, pay devri, devrin pay defterine işlenmesi için 12.06.2019 tarihinde Tav

Havalimanlarına bildirilmiştir.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket 12.06.2019 tarihinde

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından […] 36

Aylık Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmeti Alımı”ihalesini kazanmıştır. Yasal itiraz süreci beklenmekte olup akabinde Sözleşme imzalama aşamasına geçilecektir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası piyasayı 84 milyar TL ile haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, küresel çapta risk iştahının baskılanması ve güvenli liman talebinin artmasıyla bugün

%2,11 seviyelerine […] baz puanlık düşüşle %17,26 seviyesine geriledi.

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: