HomeTürkiye Ekonomisi

Alman KOBİ’lerine göre Çin’in iş ortamı ABD’den iyi

Alman kamuoyu araştırma şirketi FORSA Enstitüsü'nün ülkenin önde gelen bankalarından Commerzbank adına birkaç gün önce yaptığı ankette 2 bin Alman KOB

2020’de sigorta sektörü yeni alanlarda büyüyecek
KOBİ’ler ve İkincil Piyasalar
İTO, 2020’yi yerli teknoloji ve milli üretime yatırımda seferberlik yılı ilan etti

Alman kamuoyu araştırma şirketi FORSA Enstitüsü’nün ülkenin önde gelen bankalarından Commerzbank adına birkaç gün önce yaptığı ankette 2 bin Alman KOBİ yöneticisi yabancı ülkelerdeki iş ortamını değerlendirdi.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 30’u Çin’in iş ortamının “iyi” veya “çok iyi” olduğunu savunuyor. Bu rakam, Fransa’nın yüzde 39’luk oranından sonra ikinci sırada yer alıyor. ABD ve İngiltere’nin iş ortamlarıysa sadece yüzde 17 ve yüzde 8 pay alabildi.

Commerzbank Direktörü Michael Reuther, söz konusu oranın inanılmaz bir değişimi yansıttığını ve birkaç yıl öncesine kadar bunun düşünülemeyeceğini ifade etti.

Geride kalan dönemde ABD’nin Çin’e açtığı ticaret savaşı ve Brexit gibi belirsiz ögelerin, Alman KOBİ’leri tedirgin ettiğini dile getiren Michael Reuther, Alman şirketlerinin Amerikan ve İngiliz ortaklarına güvenlerinin azaldığını belirtti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: