“Kitabın Ortasından” Tespit!.. İktidarlar değişiyor ama “Kültürel İktidar” değişmiyor!..

HomeTürkiye Ekonomisi

“Kitabın Ortasından” Tespit!.. İktidarlar değişiyor ama “Kültürel İktidar” değişmiyor!..

İstanbul Sanayi Odası’nın 2018 araştırma sonuçlarına göre, TÜSİAD’ın önde gelen markaları, en büyük sanayi kuruluşları listesinde yine ilk sıralar

Dijital dönüşüm merkezi’ne seçilen KOBİ sayısı 150’ye yükseldi – OGÜNhaber
Kilosu 4 euroya ihraç ediliyor
Engelleri kaldıran uygulamalar global teknoloji zirvesinde ilgi gördü

İstanbul Sanayi Odası’nın 2018 araştırma sonuçlarına göre, TÜSİAD’ın önde gelen markaları, en büyük sanayi kuruluşları listesinde yine ilk sıralara yerleştiler. İSO 500’ün üretimden satışları, son 14 yılın en yüksek büyümesine işaret ederken, bu […] alması dikkat çekti.
“Kültürel İktidar” meselesi
Geçtiğimiz günlerde, “Devirler değişiyor ama TÜSİAD’ın ağırlığı, etkinliği değişmiyor. Kültürel iktidar ile Siyasal ikidar arasından çok fark var. Siyasal iktidarı kültürel iktidarla destekleyemezseniz, bu iş çok zorlaşır!” görüşünü öne çıkarttığı yazısı büyük ilgi çeken Akit TV yorumcusu ve Milat gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven “TÜSİAD duruşunu hiç değiştirmedi” diyerek şöyle devam etti:

“Nitekim bundan […] tutarlı yaklaşımları vardır. Dünyaya baktıkları yerden yürüyorlar. İktidarlar değişse de onların konumları değişmiyor hatta son 17 yılda olduğu gibi gelişiyor. MÜSİAD ve ASKON mu, bunlara benzer yapılar mı? Onlar, işte, ‘KOBİ’ çerçevesinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ama, görünen o ki MÜSİAD ve ASKON için ‘dev’ kabul edilenlerin ağırlığı arzu edilen seviyelerin çok çok altında.”
Sivil örgütlerine bakın, HAK-İŞâ€™i dağıtmaya başladılar
Yazısında malum kesimin sivil toplum örgütlerinin eylemlerine de dikkat çeken Arseven, yazısına şu ifadelerle devam etti: “Sivil örgütlerine bakın, adamlar bir geldi, HAK-İŞâ€™i dağıtmaya başladı. Bunların 17 yıl boyunca seçim kazanarak iktidarda olduğunu düşünün… Neler neler olur. Bugün belli makamlarda olanları kapıdan içeri sokmazlar. Mesele, görüşün siyasal olarak iktidarda olduğu vakit de olmadığı […] da “Bugün anket yapılsa, oralardan yüzde 90 CHP çıkar. Bu kabahat mi, değil. Elbette istedikleri tercihte bulunabilirler. TÜSİAD çerçevesinde sıkıntı yok, onlar dünya görüşlerinin gereğini yerine getiriyorlar. Üstelik de, başarılılar. Ak Parti öncesinde de, AK Parti iktidardayken de en büyük, en güçlü, en en etkili onlarsa kendi ölçülerine göre başarılılar demektir. Takdir etmek gerekir!.. Sıkıntı, dünya görüşünün gereğini yerine getirmekte zorlanan çerçevededir. Bu herhangi bir […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: