‘Titanik sendromu yaşanıyor: Gemi su almaya başladı’

HomeTürkiye Ekonomisi

‘Titanik sendromu yaşanıyor: Gemi su almaya başladı’

[...] af, bir kasabanın isminin değiştirilmesi, hurda teşviki gibi düzenlemeler içeren torba yasa teklifine muhalefet partileri şerh düştü. CHP, “T

Son dakika: Bakan Albayrak’tan istihdam müjdesi
Halkbank Telefona Cevap Verilmiyor
MTB’den, Yurt Dışı Pazar Destek programı – Malatya Haberleri

[…] af, bir kasabanın isminin değiştirilmesi, hurda teşviki gibi düzenlemeler içeren torba yasa teklifine muhalefet partileri şerh düştü.

CHP, “Türkiye gemisi nerede ise batırılmaya çalışılmakta” derken HDP’den de AKP’nin tutumu ve ekonomik kriz için “Titanik sendromu yaşanıyor”yorumu geldi. İyi Parti’den de yasama kalitesini düşüren torba yasaya tepki gösterdi.
‘TÜRKİYE GEMİSİ BATIRILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR’
Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek […] ise batırılmaya çalışılmaktadır” dendi.
‘KRİZLE DEĞİL İSTANBUL SEÇİMİ İLE İLGİLİDİR’
Cumhuriyet tarihinin en derin kriz döneminde Meclis’e bir kasabanın adının değiştirilmesi, bir döner sermaye işletmesine kurumlar vergisi muafiyeti tanınması, TRT disiplin mevzuatı gibi acil ve krizin çözümü ile bağlantılı olmayan konular getirilmesi eleştirildi, “Gündemle ilgili tek konu İstanbul’da köprü geçiş cezalarının affına yönelik maddedir. Gündemle ilgili bu madde de krizle değil […] konusu düzenlemeye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin hukuksuz bir şekilde iptal edilmesinden sonra ihtiyaç duyulması iktidarın acziyetinin bir göstergesidir” denildi.
‘TİTANİK SENDROMU YAŞANIYOR: GEMİ SU ALMAYA BAŞLADI’
HDP şerhinde de ekonomideki olumsuz tabloyla ilgili geniş bir değerlendirme yapıldıktan sonra “gemi su almaya başladı” denildikten sonra şu değerlendirme yapıldı:

“Alt güvertede bulunan yoksullar, emekçiler, KOBİ’ler, memurlar, işçiler, borçlular krizin yükünü taşıyamamaya başladı. Üst güvertedekiler ise geminin su aldığını görmelerine rağmen üst güvertelerde olmanın kibrine kapılıp lüks, şatafat ve israfa devam ediyor. Esasında ünlü Titanik filminin […] Titanik Sendromu diye adlandırılan -yani, gemi batarken yoksulların batan gemiden olumsuzlukları pay etmesine, yukarıdakilerin ise kibirleri ile gemi batmıyormuş gibi lükslerine devam ettiğine işaret eden- sendrom, AKP eliti ve bugünkü ekonomik krizin benzetmesi olarak geçerliliğine devam etmektedir.”

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: