HomeTürkiye Ekonomisi

‘Geleceğimizi feda etmeyelim’

T icaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Japonya'nın Tsukuba şehrinde düzenlenen G20 Ticaret ve Dijital E

Bakan Varank açıkladı: Yerli otomobilde Covid ertelemesi yok | NTV
Matlı: “KOSGEB yurtdışı gezisi desteklerinde kapsam genişletildi”
Albaraka, KOBİ?lerin finansman ihtiyacını karşılamaya öncelik verecek

T icaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Japonya’nın Tsukuba şehrinde düzenlenen G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nın ikinci gününde “Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyümeye Katkı Sağlayacak Ticaret ve Yatırımın Desteklenmesi” oturumuna katıldı. Ticaretin ülkelerin kalkınması için lokomotif rolü bulunduğunu belirten Pekcan, ticareti kısıtlayıcı tedbirlerin ve ticari gerilimlerin artmasının kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi konusunda ciddi tehditler oluşturduğunu ifade etti.
AKILLI KARARLAR VERİN
Pekcan, bu zorlukların ticaretin faydalarını engelleyeceğine işaret ederek, “Açık, serbest ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemi, ticari avantajlar elde etmenin ön şartıdır. Politika yapıcıların bazı kısa vadeli zorluklara cevap olarak korumacı önlemler almaları anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bu önlemler küresel tedarik zincirlerini bozan ve sisteme olan güveni azaltan korumacılığın artmasının önünü açıyor. Bu nedenle, akıllıca kararlar vermeliyiz. Kısa vadeli çıkarlar için geleceğimizi feda edemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.
KALKINMA İÇİN YATIRIM
Pekcan, işletmelerin, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlayan en önemli kurumlar olduğunun altını çizerek, “KOBİ’ler de ekonominin kilit oyuncuları. KOBİ’lerimizi desteklemenin kapsayıcılık politikalarının önemli bir parçası olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Bakan Pekcan, “DTğ Reformu, İkili ve Bölgesel Ticari Anlaşmalarındaki Son Gelişmeler” konulu oturumda yaptığı konuşmada ise, G20’nin müzakere kapsamı dışında siyasi diyalog için bir platform olduğuna dikkati çekerek, G20 tarafından gönderilen siyasi mesajların DTğ reform sürecini hızlandırabileceğini ifade etti. Merkezinde DTğ’nün bulunduğu, kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminin, uluslararası ticaret […] sadık bir destekçisi olduğuna işaret ederek, DTğ reform tartışmalarını, örgütü güncel tutarak güçlendirmek için bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.
VARANK’TAN’
BOEİNG ‘ÇIKIŞI

â–  Bakan Varank G20 temasları kapsamında katıldığı Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nın ikinci oturumunda yaptığı konuşmada, yapay zekanın, kapsayıcı büyümeyi, sürdürülebilir kalkınmayı ve küresel refahı teşvik ederek insanoğlunun çıkarlarına hizmet etmesi gerektiğinin altını çizdi. Yapay zeka temelli teknolojilerde yapılacak en küçük hataların bile devasa kazalara sebep olabileceğini aktaran Varank, “İşte Boeing 737 Max örneği ortada. Biz yapay zekayla ilgili meselelerin ele alınacağı, her […] bu yolda atılacak adımlara katkı sağlamak olacaktır” diye konuştu.

â–  ´ğte yandan Bakan Varank, etkinlik kapsamında birçok mevkidaşı ile ikili görüşmelerde bulundu. Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile beraber Tsukuba’daki insan, robot ve bilişim sistemlerinin bütünleşik bir teknolojisi olan “Siberler”den faydalanarak robotik çözümler üreten Cyberdyne şirketine de ziyarette bulundu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: